Popularne polskie zwyczaje ślubne
Ślub

Popularne polskie zwyczaje ślubne

Świętowanie rocznic ślubu nie tylko cementuje związek, ale również pozwala po wielu latach wrócić pamięcią do tego wyjątkowego wydarzenia.

Zanim jednak będzie można myśleć o wspólnym świętowaniu pierwszej lub każdej kolejnej rocznicy, musi się odbyć… ślub.

Zwyczaje ślubne praktykowane w Polsce

Podczas takich uroczystości zawsze można trafić na ciekawe zwyczaje. Co ciekawe każdy region Polski ma swoje własne, które mogą być bardzo zaskakujące dla osób z innych części kraju.

Polskie zwyczaje związane z rodzicami

Najważniejsze zwyczaje ślubne w Polsce, które są związane z rodzicami to otrzymanie od nich błogosławieństwa oraz przygotowanie podziękowania dla rodziców ze strony pary młodej.

Popularne zwyczaje ślubne

W wielu częściach Polski można się spotkać z przywitaniem pary chlebem i solą, przenoszeniem panny młodej przez próg oraz z bramami weselnymi. Te ostatnie polegają na tym, że samochód, którym podróżuje para młoda, jest zatrzymywany przez obce osoby, które domagają się butelki wódki za przepuszczenie auta.

Warto również wspomnieć o oczepinach, pierwszym tańcu, wspólnym krojeniu tortu weselnego czy sypaniu ryżem / monetami w parę młodą opuszczającą urząd stanu cywilnego lub kościół.

Polterabend, czyli wspólne tłuczenie porcelany

Na tle “tradycyjnych” polskich zwyczajów wyróżnia się polterabend, który jest praktykowany głównie na śląsku. Zwyczaj ten wywodzi się z Niemiec (poltern oznacza hałasować, natomiast Abend to wieczór) i polega na celowym tłuczeniu porcelany (trzeba jednak uważać na lustra!), aby wywołany tym hałas przepędził złe duchy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *