Nazwy rocznic

70 rocznica ślubu – kamienna

70. rocznica ślubu określana jest także jako rocznica kamienna lub kamienne gody. Mimo że współcześnie długiemu stażowi męża i żony nie sprzyja rosnąca statystyka rozpadających się małżeństw, w przypadku starszych osób nie jest to wcale nieosiągalny rezultat. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, jednak niezależnie od nich uroczystość siedemdziesięciolecia małżeństwa zawsze znajduje medialne odzwierciedlenie w postaci relacji prasowych.

  1. Kamienne gody – nazwa i świętowanie
  2. Kamienne gody a statystyki
  3. Co kupić na prezent na 70. rocznicę ślubu?

W tym roku w mediach pojawiła się informacja o 70. rocznicy ślubu państwa Kazimierza i Wandy Jerenkiewiczów z Bytomia. Pobrali się oni w 1950 roku. Warto wspomnieć, że rok wcześniej z takiego samego rezultatu w tym samym urzędzie cieszyły się aż cztery małżeństwa.

Kamienne gody – nazwa i świętowanie

Obiegowe określenia rocznic ślubu, z których dziś korzystamy dość powszechnie, są stosunkowo nowym wynalazkiem. Jako pierwsza na ten pomysł wpadła w latach 20. XX wieku Emily Post – Amerykanka, autorka licznych książek i publikacji poświęconych dobrym manierom, etykiecie i ślubnemu savoir-vivre’owi. Na swojej liście umieściła jednak jedynie osiem rocznic wartych uwagi, a siedemdziesiątej piątej akurat wśród nich nie było.

Pełna lista, na którą trafiły także kamienne gody, stworzona została w 1937 roku. Jej autorami są członkowie Związku Jubilerów Amerykańskich.

Kamienne gody i statystyki

Statystyki pokazują, że jeśli chodzi o kilkudziesięcioletni staż małżeński, Polska – na tle innych krajów europejskich – wypada korzystnie. Okazuje się, że odpowiedzialna za to jest specyficzna mentalność naszych rodaków oraz uwarunkowania społeczno-ekonomiczne. 

Pierwszym powodem jest to, że dzisiejsi jubilaci związki małżeńskie zawierali stosunkowo młodo. W latach 50. osiemnastoletnia panna młoda i niewiele starszy od niej mąż nie budzili niczyjego zdziwienia, stąd też łatwiej jest obojgu dotrwać do kilkudziesięciu wspólnych lat. Poza tym dużą rolę odgrywa także mentalność.

Obyczajowość Polaków nadal silnie związana jest z regułami promowanymi przez kościół katolicki. Na ile jest to kwestia szczerego przekonania, a na ile presji społecznej? Trudno powiedzieć, ale dla samych danych nie ma to większego znaczenia. Związki są kontynuowane, a dodatkowo wielu rodaków żyje w przekonaniu, że niezależnie od okoliczności status quo rodziny powinien zostać utrzymany. Nie bez znaczenia jest również sytuacja ekonomiczna. Wiele osób nie decyduje się na rozpoczęcie życia w pojedynkę od nowa ze względu na obawę, że nie będzie w stanie utrzymać siebie lub siebie i dzieci na dostatecznym poziomie, prowadząc samodzielne gospodarstwo domowe.

Co kupić na prezent na 70. rocznicę ślubu?

W przypadku 70. rocznicy ślubu częstą praktyką jest organizowanie dużych przyjęć dla członków rodziny oraz znajomych, a także wręczanie prezentów obojgu małżonkom. Osoby religijne często decydują się także na uroczyste nabożeństwo. 

W przypadku kamiennych godów dość trudno jest trzymać się zasady, aby ofiarowany podarunek nawiązywał do zwyczajowej nazwy rocznicy. Warto w takim razie postawić na ponadczasowe i zawsze sprawdzające się upominki: zastawę stołową, bukiet kwiatów, kosz upominkowy, efektowny zegar czy inny dekoracyjny detal do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *