Symbolika nazwy rocznic ślubu
Chociaż w dzień rocznicy ślubu każdy świętuje, nie wszyscy jednak wiedzą, że kolejne tego typu wydarzenia mają swoje nazwy. Z nazwami tymi wiążą się nierzadko pewne tradycje. Jakie? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym tekście!
- Co symbolizują nazwy rocznic ślubu?
- Kto wymyślił nazwy dla kolejnych rocznic ślubu?
Jaką rocznicę ślubu obchodzisz w tym roku? Papierową, drewnianą, a może perłową? Co właściwie oznaczają poszczególne nazwy? I czy są z nimi związane jakieś tradycje? Jeśli jesteś zainteresowany nazwami poszczególnych rocznic ślubu, zapraszamy do lektury!
Co symbolizują nazwy rocznic ślubu?
Nazwy rocznic ślubu są mocno powiązane z charakterem relacji, jaka jest między małżonkami. I tym samym pierwsza rocznica – zwana papierową – wiąże się z więzią jeszcze delikatną i taką, którą łatwo można rozerwać. W tym momencie mąż i żona dopiero się poznają i budują swoją relację.
Niektórzy z nazewnictwem wiążą prezenty, którymi obdarowują się nawzajem w dniu swojej rocznicy ślubu. Na przykład na papierową często pisze się listy miłosne, a na rubinową kupuje biżuterię z tymże kruszcem.
Kto wymyślił nazwy dla kolejnych rocznic ślubu
Pierwszych osiem nazw wymyśliła amerykańska pisarka Emily Post. Poza pisaniem zajmowała się także tematem etykiety oraz dobrym wychowaniem. Nazwy te szybko się przyjęły i są stosowane do dziś.
Emily Post następująco nazwała kolejne rocznice ślubu:
pierwsza – papierowa,
piąta – drewniana,
dziesiąta – gliniana/generalska,
piętnasta – kryształowa/szklana,
dwudziesta – porcelanowa,
dwudziesta piąta – srebrna,
pięćdziesiąta – złota,
siedemdziesiąta piąta – brylantowa.
Kolejne rocznice zostały uzupełnione przez Związek Amerykańskich Jubilerów. Wśród nich znajdziesz na przykład bawełnianą, skórzaną, wełnianą, kości słoniowej, perłową czy szafirową.