Nazwy rocznic

55 rocznica ślubu – rocznica szmaragdowa lub platynowa

Zwyczajowo 55. rocznicę ślubu określa się mianem rocznicy szmaragdowej lub szmaragdowych godów. Tutaj jednak pojawić się musi pewne drobna uwaga! Przeglądając materiały źródłowe napotkać można również na równoległe nazewnictwo, określające ten sam staż małżeński mianem rocznicy platynowej.Niezależnie od tego, które słowo zostanie przez nas użyte, 55. lat razem to niebagatelna okazja do świętowania.

  1. Szmaragdowe gody – skąd się wzięła nazwa?
  2. Szmaragd czy platyna? Symbolika
  3. Jaki prezent kupić na 55. rocznicę ślubu?

Przez wiele osób rocznica szmaragdowa traktowana jest nieco po macoszemu. Wynika to z pewnością z jej niefortunnego umiejscowienia. Przypada już po złotych godach, z reguły bardzo odświętnych i honorowanych przez polskie prawo, ale jeszcze przed rocznicą diamentową. Warto jednak ją docenić, gdyż jej symbolika jest naprawdę piękna.

Szmaragdowe gody – skąd się wzięła nazwa?

Na to, by kolejne rocznice nazwać w inny niż numeryczny sposób, wpadła w 1922 roku Emily Post – amerykańska autorka poradników i publikacji z zakresu savoir-vivre’u i etykiety ślubnej.  Pomysł szybko się przyjął, jednak – chcąc być sprawiedliwym – trzeba podkreślić, że post nadała tylko osiem nazw. Wyróżniła w ten sposób rocznicę pierwszą – papierową, dziesiątą – cynową, piętnastą – kryształową, dwudziestą – porcelanową, dwudziestą piątą – srebrną, pięćdziesiątą – złotą oraz siedemdziesiątą piątą – brylantową.

 Jak więc widać, szmaragdowe gody zostały w tym zestawieniu pominięte. Do życia powołali je dopiero członkowie Związku Jubilerów Amerykańskich, dzięki którym rozprzestrzeniły się na cały świat.

Szmaragd czy platyna? Symbolika

Wymienność nazw: szmaragd i platyna może nieco zaskakiwać, jednak ich znaczenie w gruncie rzeczy jest dość zbieżne.

Szmaragd ma jasnozieloną, czystą barwę, którą bardzo wiele źródeł interpretuje jako symbol miłości oraz poświęcenia. Szmaragd symbolizuje także życie w harmonii, w zgodzie z otoczeniem i naturą. Wskazuje na życie aktywne, świadome, pozytywne. Wiele kultur przypisuje zresztą temu kamieniowi działanie lecznicze. Platyna z kolei przez długi czas traktowana była z pewną pogardą, jako nieco gorsza wersja srebra. Dopiero później odkryto jej ogromną odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz wysokiej temperatury, dzięki czemu szybko znalazła swoje zastosowanie, między innymi w produkcji… obrączek małżeńskich. Zapewne dlatego stała się jednym z symboli trwałego związku.

Jaki prezent kupić na 55. rocznicę ślubu?

Wybierając prezent na 55. rocznicę ślubu, rozważać możemy kilka kategorii. Pierwszą jest upominek niematerialny. Może to być atrakcyjny wyjazd dla dwojga lub wyjście do teatru czy opery. 

Można także skupić się na prezentach w fizycznym znaczeniu. Ciekawym pomysłem jest biżuteria: łańcuszek lub bransoletka dla niej, zegarek czy spinki do mankietów dla niego. Miłośnicy praktycznych upominków mogą ucieszyć się z wysokiej jakości sprzętu RTV lub AGD czy zastawy stołowej, a z kolei esteci – z pięknych dekoracji do domu. Ostatecznego wyboru zawsze dokonywać powinniśmy przez pryzmat obdarowywanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *