Małżeństwo a zdrowie psychiczne - jak wspólne życie wpływa na nasze samopoczucie?
Małżeństwo

Małżeństwo a zdrowie psychiczne – jak wspólne życie wpływa na nasze samopoczucie?

Pomijając nawet sprawy formalne, małżeństwo to nie tylko związek dwóch osób, ale również złożony proces. Wpływa on na praktycznie wszystkie aspekty życia. W tym także na… zdrowie psychiczne.

W zależności od tego, czy druga połówka stanowi dla kogoś źródło wsparcia, czy też jest przyczyną stresu, może całkowicie przesądzić o naszym samopoczuciu. Warto więc dążyć do tego, aby wszystko układało się dobrze.

Wsparcie emocjonalne w małżeństwie

W zdrowym związku małżeńskim partnerzy zapewniają sobie nawzajem wsparcie emocjonalne. Obecność drugiej osoby, która potrafi wysłuchać, zrozumieć i zapewnić wsparcie w trudnych momentach pomaga poradzić sobie z codziennymi problemami. Taka bliskość przydaje się również wtedy, gdy chodzi o radość z odniesionych sukcesów, ponieważ można je wówczas dzielić z zaufaną osobą.

Wsparcie wynikające z małżeństwa jest szczególnie istotne w trudnych momentach życiowych. Przykładem może być poważna choroba lub utrata pracy. Wspólne pokonywanie trudności jest łatwiejsze niż radzenie sobie z problemami w pojedynkę, o ile oczywiście stworzyło się związek z odpowiednią osobą.

Konflikty w małżeństwie

Trzeba pamiętać, że to wszystko działa również w drugą stronę. Jeżeli mąż lub żona nieustannie mają o coś pretensje, krytykują i nie cieszą się z naszych sukcesów, prędzej czy później taki związek się rozpadnie i trudno będzie go odbudować. Jeżeli więc ktoś zauważy pierwsze oznaki problemów w swoim małżeństwie, powinien jak najszybciej porozmawiać o tym z drugą połówką. W razie potrzeby należy pomyśleć o skorzystaniu z pomocy terapeuty, który może wskazać, co tak naprawdę jest przyczyną problemów. Warto spróbować nad tym popracować, szczególnie jeżeli wcześniej podobne sytuacje nie miały miejsca.

Izolacja społeczna przez małżeństwo

Partnerzy, którzy przesadnie ograniczają swoje kontakty zewnętrzne na rzecz związku lub wymagają tego od męża / żony muszą mieć świadomość, że stopniowo prowadzi to do izolacji społecznej. To natomiast może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i rozwój osobisty każdej ze stron.

Podobnie jest z zależnością emocjonalną od partnera, na którą trzeba bardzo uważać. Początkowo może wydawać się pozytywnym zjawiskiem, ale w dłuższym okresie może stać się przyczyną wielu kłótni i zmartwień.

Jak zbudować zdrową relację?

Jak w takim razie zbudować zdrową relację? Podstawą jest efektywna komunikacja i otwarte rozmowy o wszystkich istotnych tematach. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy każda z osób ma swoje własne hobby, zainteresowania i znajomych, co pozwala zachować pewien poziom niezależności w małżeństwie. W tworzeniu udanego małżeństwa pomaga również wspólne świętowanie ważnych uroczystości, takich jak rocznice ślubu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *