1 Rocznica ślubu – rocznica papierowa
„Papierowa rocznica ślubu” to określenie, które prawdopodobnie nie brzmi szczególnie dumnie, zdecydowanie jednak odnosi się do momentu stanowiącego powód do radości. Mowa o pierwszej rocznicy złożenia ślubów małżeńskich. Rocznica ta nie jest z reguły obchodzona bardzo hucznie. Wiele osób decyduje się spędzić ją tylko we dwoje, choć zdarzają się pary, które urządzają z tej okazji przyjęcie dla bliskiej rodziny oraz znajomych.
- Papierowa rocznica
- Symbolika papierowej rocznicy
- Co kupić mężowi i żonie na 1. rocznicę ślubu?
- Co kupić małżonkom na 1. rocznicę ślubu?
W polskiej tradycji zdecydowanie bardziej ceni się jubileusze, tymczasem dzień wyznaczający dwanaście wspólnie spędzonych miesięcy też jest bardzo ważny i w pełni zasługuje na to, by celebrować go w sposób szczególny. W jaki?
Papierowa rocznica
Pierwsza rocznica ślubu jest wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, jest to dopiero początek wspólnego życia, kiedy małżonkowie cały czas jeszcze się docierają. Takie zderzenie charakterów ma miejsce nawet, gdy para przed ślubem zamieszkiwała wspólnie i zdążyła poznać się w wydaniu codziennym. Zmiana statusu związku modyfikuje nieco podejście do sprawy. Czasami pojawiają się także nowe oczekiwania.
Każdy dzień pierwszego roku po ślubie to wiele życiowych prób, ale i radości. Wszystko jest pierwsze: wakacje, święta, czasami ciąża. Nic więc dziwnego, że papierowa rocznica staje się bardzo wzruszającym momentem. Jednocześnie jest to chwila na tyle „młoda”, aby móc ją potraktować z przymrużeniem oka w kwestii świętowania czy prezentów.
Symbolika papierowej rocznicy
Większość znanych dzisiaj nazw poszczególnych rocznic, także papierową, wymyśliła i spopularyzowała w latach 20. XX wieku Emily Post, amerykańska ekspertka w zakresie etykiety i savoir-vivre’u. Jej intencją było, aby nadane określenie metaforycznie wskazywało specyfikę danego etapu małżeństwa. Co symbolizuje papier?
W jego przypadku galeria znaczeń jest bogata. Papier z jednej strony kojarzy się z cierpliwością – czasami mówimy: papier wszystko zniesie – i długim trwaniem, z drugiej zaś – z wrażliwością na czynniki zewnętrzne. Odniesienie to bardzo łatwo można przełożyć na małżeństwo: przy niewielkim stażu i dynamizmie reguły wspólnego życia dopiero są ustalane, zapisywane, modyfikowane. Minusem jest to, że czasami poddają się zewnętrznym wpływom. To może je zmieniać, również na niekorzyść.
Możliwy jest także jeszcze inny punkt widzenia, jeśli chodzi o interpretację symbolu papieru. Obecny w nazwie rocznicy może podkreślać, że życie jest w rzeczywistości jak otwarta księga i to od jej autorów, czyli małżonków, zależy, w jaki sposób ją zapiszą.
Co kupić na 1. rocznicę ślubu?
Wspomniana wyżej Emily Post, która wymyśliła określenia dla wielu rocznic, w tym papierowej, miała również intencję, aby świętujący małżonkowie każdego roku otrzymywali prezent dopasowany do nazwy rocznicy i okoliczności jej świętowania. W przypadku obchodów pierwszego wspólnego roku motywem przewodnim powinien być więc papier. Jakie daje to możliwości?
Nawiązując do motywu zapisywania księgi, mąż i żona mogą – w ramach wspólnego świętowania – stworzyć mapę myśli z planami na dalsze wspólne życie. To dobra okazja, aby zweryfikować swoje wcześniejsze oczekiwania, zderzyć marzenia obu osób z rzeczywistością i poczynić konkretne plany. Ciekawym, choć wymagającym wcześniejszego ustalenia, pomysłem jest przekazanie sobie listów napisanych w dniu ślubu. Pozwoli to spojrzeć obojgu wstecz i przypomnieć sobie towarzyszące wówczas obojgu emocje. Można także kupić papierową mapę świata i zaznaczyć na niej ważne miejsca, które w pewnej perspektywie czasowej obie osoby chciałyby odwiedzić. Ciekawym upominkiem jest również album, podsumowujący miniony rok i najważniejsze jego zdarzenia. Taka kolekcja może być później kontynuowana i wspólnie oglądana w latach kolejnych.
Dodatkowe założenia Emily Post jako kolor pierwszej rocznicy wskazują żółty, a kamień – złoto. Oznacza to, że małżonkowie mogą wręczyć sobie złotą biżuterię, spinki do mankietów czy zegarek, często także z okolicznościowym grawerem. Bardzo wartościowe są upominki niematerialne. Dzień wolny spędzony w ładnym miejscu, spontaniczny wyjazd, randka przy świecach czy piknik nocą – takie chwile nie mają ceny i zawsze są doskonałym podarunkiem.
Co kupić małżonkom na 1. rocznicę ślubu?
Co można ofiarować znajomym lub krewnym obchodzącym pierwszą rocznicę ślubu? Jeśli znamy gust czytelniczy, możemy postawić na książkę. To prezent, który sprawdzi się zawsze, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z pasjonatami jakiegoś gatunku literackiego, tematu lub autora. Wybór może paść również na album z wybranymi przez przyjaciół zdjęciami lub kolaż fotografii do powieszenia na ścianie. W tym drugim przypadku trzeba jednak znać gust wnętrzarski małżonków.
Pierwsza rocznica ślubu ma na tyle młodzieńczy charakter, że prezenty wręczane przez najbliższych znajomych mogą mieć rys humorystyczny. Kolekcja kubków z ciekawymi napisami, zabawne skarpetki, ręczniki, ścienne grafiki – w czasach, gdy można nadrukować wszystko na wszystkim, ogranicza nas właściwie wyłącznie nasza wyobraźnia. Na uwadze trzeba jednak mieć gust obdarowywanej pary.