Nazwy rocznic

2 Rocznica ślubu – rocznica bawełniana

Po dwóch latach wspólnego życia mąż i żona mogą zacząć świętować kolejną rocznicę, tym razem bawełnianą. Jest to chwila szczególna, dlatego, że pewne kwestie, być może na początku sporne, z czasem zaczynają się normować i stabilizować. Związek jest na tyle młody, że kryzys z reguły mu jeszcze nie grozi, znacznie mniej zaś między obojgiem napięć, niedomówień i niewyjaśnionych sytuacji. Co warto wiedzieć na temat tej cezury drugiego roku wspólnego życia?

  1. Rocznica bawełniana
  2. Symbolika bawełnianej rocznicy
  3. Co kupić mężowi i żonie na 2. rocznicę ślubu?
  4. Co kupić małżonkom na 2. rocznicę ślubu?

Druga rocznica ślubu, podobnie jak pierwsza, najczęściej świętowana jest kameralnie, w parze. Jeśli małżonkowie decydują się na przyjęcie, jest to impreza o niewielkim rozmachu, w gronie najbliższej rodziny i znajomych.

woman holding beige-petaled flower bouquet

Rocznica bawełniana

Dwa lata od momentu ślubu to nadal niewiele, wystarczająco jednak, aby się dotrzeć. Nie oznacza to, oczywiście, że zawsze jest idealnie. Konflikty i problemy zdarzają się i tak będzie przez całe dalsze małżeństwo. Jeśli jednak małżonkowie rozmawiają ze sobą regularnie i pracują nad związkiem, te dwadzieścia cztery miesiące to czas wystarczający dla poznania swoich oczekiwań, emocji towarzyszących różnego rodzaju życiowym sytuacjom oraz momentów granicznych.

Dwa lata małżeństwa to także w wielu przypadkach wystarczający czas, aby móc cieszyć się niewielkim, ale zauważalnym już życiowym dorobkiem. Część par zdążyła już doczekać się pierwszego potomka. Często w tych startowych latach podejmowane są zobowiązania finansowe, mające na celu na przykład zakup mieszkania albo domu. Mimo tej odpowiedzialności małżeństwu nadal towarzyszy świeżość i młodość, co może znaleźć odzwierciedlenie i na poziomie wręczanych prezentów, i sposobów świętowania.

Symbolika rocznicy bawełnianej

Materiałem symbolizującym drugą rocznicę ślubu jest bawełna, nie występuje ona jednak solo. Kamień wskazujący na dwadzieścia cztery wspólnie spędzone miesiące to rubin, a kolor – czerwień. Wszystkie te trzy znaki mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w sposobie świętowania oraz w prezentach wręczanych z okazji rocznicy bawełnianej.

Bawełna jest jedną z częściej wykorzystywanych na świecie tkanin. Występuje dość powszechnie, trudno zarzucić jej więc ekskluzywność. Mimo to ma swoje niekwestionowane zalety. To przede wszystkim miękkość, ciepło i jakość. Właśnie te cechy sprawiły, że w bawełnie ujrzano symbol dwóch lat upływających od sakramentalnego „tak”. Wartościowa bawełna nie tylko zapewnia komfort termiczny, ale cechuje się również wytrzymałością. Nie blaknie, łatwo się czyści, trudniej ją zaplamić. Każda z tych cech może stanowić doskonałą metaforę dla małżeństwa. Oznacza bliskość fizyczną, emocjonalną, wyrozumiałość, trwałość i poczucie bezpieczeństwa.

W niektórych źródłach znaleźć można dodatkową informację na temat kwiatów związanych z drugą rocznicą ślubu. To drobne i pięknie pachnące konwalie. Jeśli zależy nam na oryginalności, możemy zamienić je na suszone kwiaty bawełny. Są nietypowe, sprawdzą się więc jako ciekawa dekoracja domu, która nie zwiędnie.

Co kupić mężowi i żonie na 2. rocznicę ślubu?

Bawełna dość złowrogo kojarzy się z nieśmiertelnymi skarpetkami, ścierkami i ręcznikami, ale nawet jeśli zdecydujemy się podążyć za tą myślą, nie musi to oznaczać tandety. Na rynku dostępne są koszulki, bluzy czy skarpety z zabawnymi napisami i grafikami, motywami z filmów oraz seriali czy spersonalizowanymi mottami życiowymi. Małżonkowie znają się na tyle dobrze, że nie powinni mieć problemu z wybraniem najodpowiedniejszego modelu.

W przypadku rocznic, niekoniecznie okrągłych, jako upominek sprawdzi się również biżuteria. Chcąc pozostać w zgodzie z wyżej wymienionym symbolami, warto sięgać po ozdoby z rubinem lub czerwonym szafirem w wariancie żeńskim. Niezależnie od płci uwagi warte jest czerwone złoto, z którego często powstają zegarki. 

Zawsze pożądane i cenne są także upominki niematerialne. Wspólny wypad – być może w miejsce związane z podróżą poślubną, randka w ulubionej restauracji czy wyjazd za miasto… W tym przypadku mąż i żona najlepiej wiedzą, co sprawi im wspólną radość.

Co kupić małżonkom na 2. rocznicę ślubu?

Jeśli szukamy prezentu dla członków rodziny lub przyjaciół świętujących drugą rocznicę ślubu, także możemy kierować się bawełnianym kluczem. Wykonane z tego materiału ręczniki ze spersonalizowanym emblematem, przytulne koce czy poduszki przydadzą się zawsze. Ważne, abyśmy nie sięgali po tandetę, a kierowali się dobrym smakiem i gustem osób obdarowywanych.

Zwłaszcza wśród starszych osób popularnym prezentem są tekstylia domowe i dekoracyjne: obrusy, serwetki, pościele. Pokolenie naszych mam i babć uważało, że takich przedmiotów w domu nigdy dość i trudno właściwie odmówić im racji. Na etapie drugiego roku małżeństwa taka baza jeszcze jest kompletowana. Dobrej jakości bawełniane poszewki czy dekoracja stołu powinny ucieszyć, choć w tym przypadku warto obserwować, z czego na co dzień korzysta małżeństwo. Nie kupujmy klasycznej serwety, jeśli nie będzie pasować do wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *