Nazwy rocznic

12 rocznica ślubu – rocznica płócienna

Rocznica płócienna, jedwabna, lniana – wszystkie trzy określenia odnoszą się do tej samej uroczystości, czyli dwunastu lat małżeństwa. Nietrudno zauważyć pomiędzy nimi powiązanie: każdy z wykorzystanych materiałów odnosi się do tkaniny i – choć poszczególne mają różne właściwości – ich metaforyczne powiązanie z małżeństwem wcale nie jest przypadkowe.

  1. Dwunasty rok małżeństwa
  2. Rocznica jedwabna, płócienna, lniana? Jakie właściwości są najważniejsze?
  3. Jak spędzić 12. rocznicę ślubu?
  4. Co kupić na prezent na 12. rocznicę ślubu?

Dwunasty rok na wspólnym liczniku jasno pokazuje, że liczba lat określających staż małżeński staje się coraz większym powodem do dumy. Nazwa rocznicy – „rocznica jedwabna” również działa na wyobraźnię i budzi skojarzenia z sensualnością. Wcale nie są one jednak jedynymi.

Dwunasty rok małżeństwa

Czym charakteryzuje się małżeństwo, które właśnie doczekało się dwunastej rocznicy? To już całkiem konkretny staż. Moment największego zagrożenia dla rozpadu związku przeminął, nie jest to jednak etap na tyle zaawansowany, aby małżonkowie popadli w rutynę.

Małżeństwo u progu dwunastej rocznicy charakteryzuje przede wszystkim trwałość, solidna podbudowa i wytrzymałość na najrozmaitsze czekające w trakcie życia problemy. Małżonków łączy niemal podświadoma więź i zwyczajna, a jednak wyjątkowa przyjemność spędzania czasu w swoim towarzystwie. Jedwabna rocznica ślubu ma wszystkie cechy, które mogą wzbudzać uznanie i podziw otoczenia. 

Mimo że nie jest jubileuszem, warto – jeśli jesteśmy rodziną bądź przyjaciółmi – małżeństwa na takim etapie – złożyć życzenia i podarować upominek. Prezent dla dwojga z okazji kilkunastu lat pożycia zawsze stanowi miłe oderwanie od codzienności, odwołanie się do wspomnień i pokazanie, że ślub jest wciąż żywym momentem.

Rocznica jedwabna, płócienna, lniana? Jakie właściwości są najważniejsze?

Dwunastą rocznicę ślubu najczęściej nazywa się rocznicą jedwabną poprzez skojarzenie z jedną z bardziej eleganckich tkanin. Jedwab przez długie lata utożsamiany był z zamożnością i klasą wyższą. Jego struktura jest przyjemna w dotyku, poprawia samopoczucie oraz wprowadza subtelną lekkość. To, co jedwabne, ma magiczną zdolność dostarczania przyjemności.

W języku potocznym czasami używa się określenia „jedwabisty” w kontekście czegoś o przyjemnej konsystencji bądź fakturze. Warto podkreślić, że jedwab – mimo swojej pozornej delikatności i subtelności – jest bardzo cienki, ale przy tym jednocześnie wytrzymały. Stanowi zatem znakomite odwołanie do właściwości małżeństwa.

Podobne skojarzenia generuje również len. Jako płótno jest on bardzo odporny na tarcie i rozciąganie oraz wytrzymały. Niektórzy uważają go nawet za płótno niezniszczalne. Jest przewiewny, przyjemny, korzystny dla osób wrażliwych i alergików. Prawda, że to bardzo pozytywne skojarzenia w kontekście małżeństwa?

Jak spędzić 12. rocznicę ślubu?

Najbardziej trafną odpowiedź na pytanie, jak spędzić 12 rocznicę ślubu, znają sami małżonkowie, ponieważ to oni wiedzą, co sprawi im prawdziwą przyjemność. Możliwości dopasowania aktywności do hobby i upodobań obu stron są w tym przypadku bardzo szerokie.

Godne zaproponowania są zawsze wszelkiego rodzaju aktywności, które pozwalają małżonkom oderwać się od codzienności. Czy oboje lubią sport? Warto przejrzeć pomysły na aktywny wypoczynek na prezent. Wiele miejsc oferuje dzisiaj tego rodzaju aktywności, umożliwiając sprezentowanie ich w eleganckiej formie vouchery. Jeśli jedna z osób ceni aktywność, a druga woli leniuchować, być może dobrym wyborem okaże się wspólny wyjazd, w czasie którego każda ze stron będzie mogła skupić się na tym, co naprawdę lubi.

A może mąż i żona lubią tańczyć? Jedną z opcji jest wspólne wyjście do klubu, na biennale taneczne czy na kurs tańca. Szkoły oferują dzisiaj na tyle bogate możliwości, że można pokusić się o kreatywność. Jeśli świętujący rocznicę do tej pory preferowali taniec towarzyski, może zaoferować im kurs gatunków latynoskich albo gorące argentyńskie tango? Ograniczeń w tym zakresie nie ma. Inna ciekawa opcja to wspólny skok ze spadochronem czy lot helikopterem.

Co kupić na prezent na 12. rocznicę ślubu?

Na jaki prezent zdecydować się, aby godnie upamiętnić dwunastą rocznicę małżeństwa? Zawsze sprawdzają się klasyki, czyli biżuteria, dobre wino, upominek do aranżacji wnętrz czy zabawny gadżet. Czym kierować się w ich wyborze? Przede wszystkim gustem obdarowywanego.

Jeśli chodzi o dwunastolecie, podobnie jak inne rocznice ślubu, ma ono swój symbol kamienny i kolorystyczny. Mowa o jadeicie – najczęściej zielonym, choć występującym również w innych kolorach minerale, wykorzystywanym w jubilerstwie. Nie powinno być kłopotu z zakupem biżuterii, która go wykorzystuje. W wariancie żeńskim może to być bransoletka, kolczyki, pierścionek czy cały komplet, a w męskim – spinki do mankietów czy elementy eleganckiej odzieży. Uroczystą atmosferę dwunastej rocznicy z pewnością podkreśli również butelka dobrego alkoholu lub zestaw szkła do jego serwowania. Jeśli będzie on wzbogacony zielonymi, jadeitowymi elementami, tym lepiej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *