13 rocznica ślubu – rocznica koronkowa
Nie ulega wątpliwości, że dzień ślubu to bardzo ważna i podniosła chwila. Później świętujemy – szczególnie w Polsce – przede wszystkim jubileusze. Te „nieokrągłe” rocznice raczej nie budzą tak wielkich emocji, a szkoda, bo każda z nich jest wyjątkowa. Po trzynastu latach małżeństwa przychodzi dzień, który zwyczajowo określany jest jako „rocznica koronkowa”. Mimo że sama liczba nie kojarzy się zbyt dobrze, koronkowe gody wcale nie muszą być pechowe. Co warto o nich wiedzieć i jak się do nich przygotować?
- Koronkowa rocznica – nazwa i symbolika
- Czego życzyć z okazji koronkowej rocznicy?
- Jak spędzić 13. rocznicę ślubu?
- Co kupić na prezent na 13. rocznicę ślubu?
W tym przypadku nie ma mowy o negatywnej symbolice liczby trzynaście. Koronkowa rocznica pociąga za sobą same miłe skojarzenia.
Koronkowa rocznica – nazwa i symbolika
W latach 20. XX wieku amerykańska specjalistka do spraw etykiety, Emily Post postanowiła nadać nazwy poszczególnym rocznicom ślubu. Na początku pomysłodawczyni tego konceptu wyróżniła tylko osiem najważniejszych. Można się domyślić, że „trzynastki” akurat wśród nich nie było.
Tradycja ta była jednak kontynuowana przez jubilerów działających w Stanach Zjednoczonych, skąd następnie rozprzestrzeniła się na cały świat. Obwiązywała generalna zasada, aby z każdym kolejnym rokiem materiał wykorzystany w nazwie tego prywatnego święta był coraz trwalszy lub szlachetniejszy, tak, by zaświadczać o sile uczucia. Właśnie dlatego 13. rocznica ślubu została okrzyknięta mianem koronkowej.
Koronka kojarzy się z kobiecością, delikatnością, misterną robotą. Aby stworzyć doskonały wzór, trzeba wiedzy, umiejętności i cierpliwości. Podobnie jest z trwałością małżeństwa, dlatego też to odniesienie doskonale pasuje. Tworzenie koronki to zajęcie wymagające precyzji, poniesiony trud zdecydowanie się jednak opłaca. Finał stanowi efekt o wysokim poziomie artyzmu. Potocznie mówi się nawet o koronkowej robocie wskazującej na coś bardzo profesjonalnego.
W małżeństwie jest identycznie: trzynaście lat to szmat czasu i wiele się przez ten czas wydarzyło. Od zaangażowania i pracy obu osób zależy, jaki będzie rezultat.
Czego życzyć z okazji koronkowej rocznicy?
Mimo że 13. rocznica ślubu nie jest obchodzona tak hucznie jak jubileusze, najbliższa rodzina zwykle o niej pamięta i składa z tej okazji życzenia. Oczywiście, możemy standardowo mówić o szczęściu i pomyślności, ale warto nawiązać także do specyfiki samej rocznicy. Spróbujmy odczynić złe wróżby, wskazując, że zależy nam, aby od tego momentu trzynastka oznaczała tylko szczęśliwe chwile, aby kojarzyła się wyłącznie ze wspomnieniami z trzynastu lat związku małżeńskiego.
Staż robi wrażenie, szczególnie w kontekście coraz częściej zdarzających się rozwód, dlatego też do życzeń warto dołączyć zachwycający upominek. Zanim przejdziemy do odpowiedzi, co mogłoby nim być, zastanówmy się, w jaki oryginalny sposób można spędzić dzień trzynastej rocznicy.
Jak spędzić 13. rocznicę ślubu?
Aby koronkowa rocznica w pełni zasłużyła na swoje miano, warto zadbać o oryginalne jej spędzenie. Jednym z najbardziej sztandarowych pomysłów jest wspólny wyjazd małżonków do luksusowego hotelu i spędzenie czasu w ekskluzywnym otoczeniu. Piękna sypialnia zachęcająca do wspólnego świętowania i celebrowania więzi, spa, masaże, tereny rekreacyjne – zastanówmy się, na czym najbardziej nam zależy.
Można także podejść do tematu bardziej pragmatycznie i wybrać wyjazd w miejsce, które dawno chcieliśmy odwiedzić. Aktywne osoby lubią na przykład górskie eskapady, ale chcąc trochę przełamać rutynę, warto pójść o krok, a właściwie kilka kilometrów dalej, i odwiedzić Czechy. Spacery po górach naszych sąsiadów lub pagórkowatej Pradze, wizyty w czeskich piwiarniach i znakomite jedzenie – prawda, że brzmi jak dobry plan?
Co kupić na prezent na 13. rocznicę ślubu?
Rocznica koronkowa nie może kojarzyć się z niczym innym, jak tylko z koronkową bielizną. Wbrew pozorom, wcale nie jest to prezent wyłącznie dla kobiety. Wielu mężczyzn ceni tego rodzaju zmysłowe akcenty w sypialni, a trzynastolecie małżeństwa wydaje się być idealną okazją, aby odświeżyć bieliźniarkę i postawić na nowości. Koronkowe majtki, biustonosze, podwiązki niewątpliwie działają na wyobraźnię, cieszą oko i pobudzają zmysł dotyku. W ten subtelny, a zarazem elegancki sposób doskonale można podsycić temperaturę związku i podgrzać atmosferę.
Nastrój można zresztą zacząć budować już wcześniej. Jednym z interesujących pomysłów jest wspólne wybieranie bielizny przez męża i żonę. Namiętność to istotny element małżeństwa i oboje po tylu latach doskonale o tym wiedzą. Warto odświeżyć w sobie to uczucie i przypomnieć, że magia, która kiedyś była tak silnie obecna, nadal działa.
Mężczyźni także lubią dobrze wyglądać. Kobieta z powodzeniem może sprezentować swojemu partnerowi modny krawat, spinki do koszuli z ciekawym akcentem, dobrej jakości pasek czy poszetkę do marynarki. Można także pójść jeszcze innym tropem i zainwestować w dobre perfumy. Zawsze warto odwiedzić również jubilera.