Nazwy rocznic

3 Rocznica ślubu – rocznica skórzana

Trzecia rocznica ślubu nazywana jest zwyczajowo rocznicą skórzaną. W przypadku tej nazwy dość łatwo jest zauważyć postęp w zakresie trwałości materiału, od którego określenie zostało zaczerpnięte. Taka właśnie była intencja Emily Post, amerykańskiej ekspertki zajmującej się sprawami etykiety i savoir-vivre’u, która w latach 20. XX wieku tworzyła te nazwy. Po pierwszym roku małżeństwa do czynienia mamy z rocznicą papierową, po drugim – bawełnianą. Trzecia w kolejności jest solidna skóra. Czy tylko o wytrzymałość tu chodzi?

  1. Rocznica skórzana
  2. Symbolika rocznicy skórzanej
  3. Co kupić na prezent na 3. rocznicę ślubu?

Okazuje się, że najnowsze badania psychologów nie są wcale tak jednoznaczne. Wiele z nich pokazuje, że do pierwszego małżeńskiego kryzysu dochodzi wcale nie po siedmiu, ale właśnie po trzech latach małżeństwa.

man and woman holding hands

Rocznica skórzana

Co prawda na kwestie kryzysu otaczającego rocznicę skórzaną warto spojrzeć z przymrużeniem oka, gdyż nie była to stricte naukowa weryfikacja, a jedynie przeprowadzony wśród Brytyjczyków sondaż, ale warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi. Okazało się bowiem, że 67% przepytanych mieszkańców Wysp stwierdziło, że to właśnie po 36 miesiącach bycia razem sytuacja w związku jest najbardziej napięta. Ich zdaniem znacznie częściej niż przedtem dochodzi do konfliktów, a z pozoru drobne nieporozumienia stają się ważną sprawą. Dlaczego?

Sondowani wskazywali, że partnerzy coraz rzadziej mówią sobie komplementy. Spada także zainteresowanie cielesnością. Po trzech latach małżeństwa przynajmniej trzy razy w tygodniu uprawia seks zaledwie 16% partnerów. Pierwszym sygnałem do niepokoju są także krótkie rozstania: osobne weekendy czy wakacje. Aż 76% brytyjskich kobiet i mężczyzn uważa, że potrzebuje niezależności i spędzania czasu indywidualnie.

Podobne badania w naszym kraju przeprowadziła Marta Styrc z Zakładu Demografii Instytutu Statystyki i Demografii warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Okazało się, że rezultaty były bardzo podobne. Wykazały, że newralgicznym momentem dla małżeństwa jest trzeci, czwarty i piąty rok po ślubie. Później rozstania są znacznie mniej prawdopodobne. W Polsce kluczowe problemy w związku to: niewierność, niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu przez jednego z partnerów oraz nieporozumienia finansowe.

Wiedząc o tych wszystkich miejscach wrażliwych, wiadomo, którym sprawom warto poświęcić czas przy okazji świętowania rocznicy skórzanej.

Symbolika rocznicy skórzanej

Symbolika trochę zaprzecza wszystkiemu, co powyżej… Rocznica skórzana kojarzy się przede wszystkim z wytrzymałością materiału. Mimo powyżej zacytowanych badań nadal uważa się, że w trzecim roku więzi są trwalsze niż przy dwóch pierwszych rocznicach. 

W niektórych źródłach znaleźć można dodatkową informację, że skóra wskazuje na cielesny i intymny wymiar porozumienia. O czymś dobrze dopasowanym mówi się przecież, że leży jak druga skóra, czyli jest w codziennym kontakcie bardzo przyjemne i naturalne. Analogię tę odnieść można do dobrze rozumiejącego się małżeństwa. Niektórzy żartobliwie wskazują, że po trzech latach bycia razem „można zajść sobie za skórę”. Pewnie w niektórych przypadkach i to jest prawdą.

Rocznica skórzana ma także dodatkowe dookreślające ją symbole. Są to: perły oraz kolor jadeitowy. Ten pierwszy symbol może wydawać się dość zaskakujący, choćby dlatego, że przesądy ślubne zabraniają zakładania pereł w dniu składania przysięgi. Naszyjnik czy kolczyki z nich wykonane wróżą łzy i smutek, dlatego panny młode nie korzystają z ich piękna. Żaden zwyczaj nie wskazuje jednak na to, by przy rocznicy skórzanej efekt mógł być podobny. Dla pewności jednak wykorzystać można inne piękne prezenty.

Co kupić na prezent na 3. rocznicę ślubu?

Pomysłów na prezent z okazji trzeciej rocznicy ślubu jest mnóstwo. Jak sama nazwa wskazuje: może to być coś skórzanego. Co? Praktyczne i sprawiające radość są takie przedmioty jak dobrej jakości torebka, portfel lub inny element galanterii. Kolekcja pasków do spodni czy elegancki neseser także powinny cieszyć. Oryginalności doda monogram, wywierający na upominku piętno indywidualizmu.

Inną opcją jest biżuteria. Jeśli rezygnujemy z pereł, skupmy się na kolorze jadeitowym, czyli półprzeźroczystym zielonym. Biżuterii z takimi wstawkami, a w wydaniu męskim krawatów czy poszetek, nie brakuje.

Niektórzy hasło „rocznica skórzana” traktują bardzo poważnie i decydują się na przykład na wykonanie podobnych lub takich samych tatuaży. To piękny gest, choć poważny i odważny, dlatego powinien być dobrze przemyślany przez obie strony. Jeśli nie chcemy posuwać się aż tak daleko, spróbujmy skorzystać z masażu dla pary, także przecież bardzo bliskiego skórze, albo wręcz kursu masażu, który może korzystnie wpłynąć na życie erotyczne. Miłośnicy pikanterii mogą zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do sypialni.

Jak więc widać, gama możliwości jest szeroka. Oczywiście, te bardziej prywatne upominki zarezerwowane są dla małżonków. Po galanterię skórzaną czy zaproszenie do spa sięgać mogą ich znajomi i członkowie rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *