4 Rocznica ślubu – rocznica kwiatowa
Zdaniem wielu ekspertów czwarta rocznica ślubu oznacza, że związek jest w rozkwicie. Nic więc dziwnego, że Emily Post, amerykańska ekspertka w zakresie etykiety i savoir-vivre’u, która na początku XX wieku zdecydowała się stworzyć listę zwyczajowych nazw dla kolejnych rocznic, uznała, że odpowiednim określeniem dla tego właśnie etapu będzie miano rocznicy kwiatowej. W innych materiałach równolegle występuje także przymiotnik „owocowa”. Wymowa obu jest w gruncie rzeczy podobna.
- Rocznica kwiatowa czy rocznica owocowa?
- Symbolika kwiatowej i owocowej rocznicy
- Co kupić mężowi i żonie na 4. rocznicę ślubu?
- Co kupić małżonkom na 4. rocznicę ślubu?
Czwarta rocznica ślubu to czas zaawansowanej stabilizacji. Wiele małżeństw cieszy się już z posiadania nawet kilkorga dzieci, własnego domu, względnie spokojnej sytuacji życiowej. Stan spełnienia można celebrować, między innymi podczas rocznicy kwiatowej.
Rocznica kwiatowa czy rocznica owocowa?
Zgodnie z raportem przygotowanym przez Fundację Małżeńską w Wielkiej Brytanii, czwarty rok małżeństwa jest jednym z najbardziej newralgicznych, jeśli chodzi o ryzyko rozstania. Mimo że partnerzy już wcześniej mają czas na wdrożenie się do wspólnego życia i przyzwyczajenie do nowej, rodzinnej sytuacji, bardzo często na tym, pozornie bezpiecznym etapie przestają sobie radzić.
Zdaniem Brytyjczyków, ryzyko rozwodu w którejkolwiek fazie życia we współczesnych czasach wynosi prawie 40 procent. Wskaźnik ten jest najwyższy u małżeństw w czwartym i piątym roku po ślubie. Jeśli ten czas zostanie przetrwany, szanse na wspólne bycie „dopóki śmierć nie rozłączy” wzrastają znacznie. Tym bardziej warto więc dbać o związek i celebrować związek, korzystając chociażby z okazji, jaką jest czwarta rocznica ślubu, czyli rocznica kwiatowa.
Symbolika kwiatowej i owocowej rocznicy
Już na pierwszy rzut oka widać, że rocznica kwiatowa jest ukłonem w stronę pań, gdyż właściwie każda kobieta lubi dostawać bukiety. W tym przypadku barwy kwiecia mają głębszy sens, nawiązują bowiem do rozkwitającego życia małżeńskiego, w którym znaleźć już można pełnię kolorów. Tradycyjnie mówi się, że kwiatem wskazującym na cztery wspólne lata jest hortensja, możemy jednak przyjąć, że każda forma: czy to bukiet z ciętych roślin, czy to kosz, czy piękna donica, będą odpowiednie.
Podobną symbolikę mają owoce, od których powstało określenie rocznica owocowa. Jak wiadomo, ten słodki produkt jest kolorowy, zróżnicowany pod względem aromatu, różnie odbierany smakowo… Pokazuje to bogactwo wspólnie prowadzonego przez małżonków życia i jego różnorodność możliwości.
Co kupić mężowi i żonie na 4. rocznicę ślubu?
W przypadku kobiety odpowiedź na pytanie, co kupić na prezent na 4. rocznicę ślubu, wydaje się dość oczywista. Kwiaty w całej szerokiej gamie ich możliwości sprawdzą się zawsze. W kwiaciarniach kupić można bukiety złożone z kwiatów jednego rodzaju oraz mieszane kompozycje tematyczne.
Większy problem powstaje w przypadku mężczyzn. Pół biedy, jeśli trafił się nam egzemplarz ceniący roślinność. Panowie z reguły lubią oryginalne kaktusy, sukulenty czy wilczomlecze. Niektóre wyglądają nawet jak rośliny z kosmosu. Oryginalnych pomysłów szukać można w sklepikach przy palmiarniach oraz ogrodach botanicznych w większych miastach, a także w internecie. Ciekawym akcentem są modne od niedawna kompozycje określane jako las w szkle. Nie wymagają one pielęgnacji, a cieszą oko: i w domu, i w biurze.
Jeśli żadna z tych opcji nie jest przekonująca, można pójść tropem roślin w ogóle. Bardzo ciekawym pomysłem jest wspólna wyprawa na biwak, piknik czy do lasu. Oryginalny sposób świętowania czwartej rocznicy to wspólne zasadzenie drzewka: owocowego albo ozdobnego. Przez wiele lat będzie ono przypominać o okolicznościach, w jakich zjawiło się na działce. Kosz pełen owoców lub erotyczna uczta z owocami i bitą śmietaną w tle? Nie ma tutaj złych pomysłów.
Jeśli stawiamy na wspólne chwile zamiast przedmioty, a dodatkowo przewidzieliśmy w budżecie większy prezent, ciekawy wydaje się koncept zagranicznego wyjazdu połączonego z wyprawą do włoskiej lub francuskiej winiarni.
Co kupić małżonkom na 4. rocznicę ślubu?
Pozostaje pytanie, co kupić członkom rodziny lub przyjaciołom na prezent na czwartą rocznicę ślubu. Pole możliwości jest całkiem szerokie, a podstawowe wytyczne są takie jak powyżej.
Pani domu z całą pewnością ucieszy się z pięknego bukietu kwiatów lub owocowego kosza. Panu wręczyć można smaczne wino z owocową nutą. Drzewko do posadzenia w ogródku lub roślina na balkon również jest jak najbardziej dozwolona.
Sięgać możemy także po wszelkiego rodzaju tekstylia domowe i dekoracje albo biżuterię z motywami kwiatowo-owocowymi. Dozwolone są kosmetyki, choć akurat w przypadku upominków z tej kategorii trzeba dość dokładnie znać upodobania małżonków, mieć informacje na temat ich preferencji i alergii skórnych. Najbezpieczniejszą opcją będzie kupienie tego, co jest już przez kobietę lub mężczyznę używane, modyfikując jedynie linię produktową dla większego urozmaicenia.