Nazwy rocznic

5 rocznica ślubu – rocznica drewniana

Nie do końca jasne jest, skąd wziął się zwyczaj ponadkulturowego świętowania piątej rocznicy ślubu. Wiemy natomiast, że to właśnie ona – jako druga w kolejności – trafiła na listę najważniejszych rocznic, stworzoną w 1922 roku przez Emily Post, amerykańską organizatorkę ślubów, ekspertkę z zakresu savoir-vivre’u i twórczynię ślubnej etykiety. Nie bez powodu także Post nazwała pięciolecie małżeństwa rocznicą drewnianą.

  1. Rocznica drewniana, czyli pięć lat małżeństwa
  2. Symbolika drewnianej rocznicy
  3. Co kupić mężowi i żonie na 5. rocznicę ślubu?
  4. Co kupić małżonkom na 5. rocznicę ślubu?

O ile pierwsze cztery rocznice ślubu często są obchodzone bardzo kameralnie, tylko pomiędzy małżonkami, o tyle piątą warto świętować bardziej hucznie. Zdecydowanie jest to moment godny wyraźnego upamiętnienia w gronie bliskich i przyjaciół.

two people standing on brown wooden floor

Rocznica drewniana, czyli pięć lat małżeństwa

Nazwa „rocznica drewniana” użyta została w tym kontekście nie bez powodu. Emily Post, która ją wymyśliła, uznała, że wspólne pięć lat najlepiej kojarzy się właśnie z drewnem: materiałem trwałym, wytrzymałym i odpornym na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jednocześnie jednak drewno wymaga pielęgnacji, dzięki której jest w stanie przetrwać wiele lat w pięknym stanie, a nawet zyskać z wiekiem. 

Podobnie, zdaniem Amerykanki, jest ze związkiem ludzkim. Pięcioletnie małżeństwo to siła, nieustannie jednak poddawana wyzwaniom dnia codziennego. Tylko odpowiednia troska i starania obu stron zapewnią mu trwanie bez większych szkód. Takie stanowisko jest właściwie zgodne z wiedzą psychologiczną. 

Socjologowie oraz psychologowie wskazują, że kryzysy dotyczą w wielu przypadkach właśnie pierwszych pięciu lat małżeństwa. Statystyczny rozwodnik ma w Polsce około 38 lat. Co ciekawe, jako główny powód rozstania w takich przypadkach wskazywana jest niezgodność charakterów. Może się to wydawać zaskakujące, zważywszy na kilka lat znajomości i małżeński staż. Przysłowiową oliwą do ognia jest jednak w większości przypadków rutyna. Znając się doskonale, przestajemy się zaskakiwać. Dodatkowo przestajemy się starać, do czego bardzo wyraźnie nawiązuje idea impregnacji drewna.

Symbolika drewnianej rocznicy

Drewno kojarzy się z solidnym materiałem budulcowym, a więc i domem. Małżonkowie, którzy obchodzą piątą rocznicę ślubu, z pewnością taką wspólnotę już stworzyli. Mają wypracowane zasady i reguły wspólnego życia, doświadczenia, nić porozumienia. W wielu przypadkach towarzyszą im dzieci, które wchłaniają konkretne wartości. Życie rodziny toczy się w obrębie wewnętrznych tradycji, rytuałów i przyzwyczajeń.

Drewno jednak to nie tylko dom w znaczeniu budynku. To również dość oczywiste skojarzenie z ciepłem domowego ogniska. Ponadto drzewo oznacza mądrość, którą i mąż, i żona zdobyli na przestrzeni lat i wspólnych doświadczeń. Na poziomie metaforycznym piąta rocznica ślubu może nawiązywać także do symbolicznej wartości drewna jako materiału, z którego powstają przedmioty z czasem zyskujące na wartości. To wskazanie na wzajemną inwestycję partnerów w siebie nawzajem i we wspólne życie.

Co kupić mężowi i żonie na 5. rocznicę ślubu?

Tak zwany kryzys piątego roku małżeństwa sprawia, że wiele osób jako najlepszy prezent z okazji rocznicy drewnianej wskazuje kolejny rok razem. Jeśli jednak marzy nam się bardziej materialne upamiętnienie pięciolecia i docenienie współmałżonka, pole do popisu jest całkiem szerokie.

Oprócz upominków związanych – mniej lub bardziej dosłownie – z drewnem, można wykorzystać także dodatkowe symbole piątej rocznicy. Wiążą się z nią kolory: niebieski, turkusowy oraz różowy, a także szafir jako kamień. Biżuterii i ozdób w takim kolorze warto poszukiwać, aby pozostać w zgodzie z tradycją, a jednocześnie docenić ukochaną kobietę.

Drewno pozostaje wdzięcznym materiałem, który może stać się bazą do wielu fantastycznych prezentów. Jednym z cenniejszych są meble. Po pięciu latach można dokonać w domu wymiany pewnych sprzętów, dlaczego więc nie skorzystać z okazji? Jeszcze lepiej, jeśli mąż i żona mogą wykonać taki mebel samodzielnie. Gdy brak nam zdolności do majsterkowania, zasadźmy wspólnie drzewo lub spędźmy weekend w drewnianym domku.

Co kupić małżonkom na 5. rocznicę ślubu?

Jeśli poszukujemy inspiracji na prezent na 5. rocznicę ślubu jako zaproszeni na uroczystość goście, inspiracji także szukajmy w drewnie. Bardzo ciekawym pomysłem jest rzeźba z tego materiału. W zależności od wystroju domu gospodarzy, szukać możemy wzorów tradycyjnych, ludowych lub góralskich, albo też bardzo nowoczesnych. 

Sprawdzą się także dekoracyjne drobiazgi w postaci drewnianych szkatułek, ramek do zdjęć, dekoracyjnych drewnianych szachów lub scrabbli. Liczy się w tym przypadku gust i zainteresowania obdarowywanego. Będąc przyjacielem rodziny, możemy zdecydować się również na podsumowujący pięciolecie album ze zdjęciami z drewnianymi okładkami, pamiątkowy obraz, drewniany zegar z dedykacją lub stosowny grawerunek w drewnie. Mniej zobowiązujące będą łakocie premium w drewnianej szkatułce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *