Nazwy rocznic

40 rocznica ślubu – rocznica rubinowa

Czterdziestolecie małżeństwa, czyli tak zwane rubinowe gody, symbolizowane są przez – jak sama nazwa wskazuje – rubin oraz kolor czerwony. Ten jubileusz podsumowuje czas wielu wspólnych doświadczeń: zarówno tych szczęśliwych, jak i znacznie trudniejszych. To w sumie 480 wspólnie spędzonych miesięcy, które pozwoliły ukształtować ważną więź między dwiema osobami.

  1. Rubinowe gody – tradycja
  2. Jaki prezent na 40. rocznicę ślubu kupić?
  3. Prezenty na 40. rocznicę dla męża
  4. Prezenty na 40. rocznicę dla żony

Przy czterdziestu latach wspomnień każdy z małżonków niesie spory bagaż doświadczeń. Często oboje są już na emeryturze, a ich dzieci wyfrunęły z gniazda i pozakładały własne rodziny. To zatem czas skupienia się na sobie i przypomnienia czasu świeżo po ślubie.

Rubinowe gody – tradycja

Na pomysł nazwania rocznic ślubu zwyczajowymi i symbolicznymi nazwami wpadła w latach 20. XX wieku Emily Post, amerykańska specjalistka od etykiety. Jej zdaniem niektóre z rocznic zasługiwały na bardziej szlachetną niż numeryczna nazwę. Dodatkowo określenia te miały być w jakiś sposób stopniowane, aby wskazywać na siłę uczucia i przyrost doświadczenia.

To właśnie Emily Post nazwała czterdziestą rocznicę ślubu rubinową. Rubin jest kamieniem szlachetnym, który dodatkowo nie występuje często. Ze względu na swój czerwony kolor rubin kojarzony jest z życiem i miłością. Noszony jako amulet ma za zadanie chronić przed złem, a jako talizman przynosić szczęście i chronić właściciela. Starożytni Grecy przypisali ten kamień najpiękniejszej Afrodycie – bogini miłości właśnie. Skojarzenia tego kamienia z małżeństwem o długim stażu są zatem bardzo widoczne.

Jaki prezent na 40. rocznicę ślubu kupić?

Kwestia tego, jaki prezent na rubinową rocznicę wybrać, aby ucieszył jubilatów, dla wielu osób jest dużym znakiem zapytania. Oczywistą rzeczą jest, że powinna to być rzecz wyjątkowa, jednak to słowo w każdym przypadku oznacza coś nieco innego.

Jeśli poszukiwany jest przez nas prezent dla rodziców na 40. rocznicę ślubu, możemy pomyśleć o czymś w stylu hand-made. Podobna rzecz ucieszy bliskich znajomych. Wybór w dużej mierze podyktowany jest jednak tym, czy chcemy kupić pamiątkę czy coś praktycznego, przydatnego w codziennym życiu.

Kiedy Emily Post wymyślała nazwy swoich rocznic, jej ideą było, aby ofiarowane prezenty nawiązywały do użytego symbolu. Idąc tym tropem, możemy uznać, że

Jeśli chodzi o prezenty na 40. rocznicę ślubu dość oczywistym skojarzeniem jest biżuteria z rubinem lub bukiet róż w takiej właśnie barwie. To propozycja dla pań. Mężczyźnie z kolei wręczyć można eleganckie spinki do mankietów, galanterię skórzaną: portfel lub aktówkę w czerwonym wybarwieniu lub elegancką koszulę. Sprawdzają się także upominki niematerialne: różnego rodzaju wyjazdy, wspólne spędzanie czasu, a nawet bardziej praktyczne sprzęty: ekspres do kawy lub wyręczający małżonków w obowiązkach robot kuchenny.

Z bardziej nietypowych prezentów polecić można chociażby rodzinną sesję zdjęciową. Fotografia dzisiaj pełni rolę obrazkowego pamiętnika. Można zrobić zdjęcia albo wszystkich bliskich, albo tylko małżonków świętujących jubileusz – to kwestia uznania.

Prezenty na 40. Rocznicę dla męża

Jakie marzenie mężczyzny można spełnić przy okazji 40. rocznicy ślubu? Zastanówmy się, o czym on marzy, aby umiejscowić swoją niespodziankę jak najbliżej jego oczekiwań. Być może partner przez całe życie marzył o przejażdżce sportowym samochodem lub – przeciwnie – terenowym dżipem w okolicznościach jazdy offroad. Świetnym prezentem z okazji 40. rocznicy ślubu będzie także degustacja wina czy piwa rzemieślniczego.

Mężczyzna w typie sportowca ucieszy się ze sportowego sprzętu, startu w maratonie, a nawet zabiegu fizjoterapeutycznego, tlenoterapii czy krioterapii. Tego rodzaju zabiegi pozwalają odkryć nowe siły witalne, co w przypadku 40. rocznicy ślubu zaczyna mieć znaczenie.

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Wyjazd do spa w dwójkę albo po prostu masaż dla pary będzie znakomitym wyborem. Nie dość, że pomoże w odprężeniu, to dodatkowo ukoi ewentualnie dokuczający ból. Do wyboru mamy masaż leczniczy, relaksujący, a także atrakcje w postaci masażu gorącymi kamieniami czy czekoladą.

Prezenty na 40. rocznicę dla żony

Czym obdarować kobietę z okazji jej rocznicy ślubu? Prezenty, które cieszą zawsze, to kosmetyki, ulubione perfumy, smaczne wino czy wspominana wyżej biżuteria. Rocznica rubinowa sugeruje wybór tych właśnie czerwonych kamieni, ale pole możliwości jest znacznie szersze. Najważniejsze, aby wygląd kolczyków czy pierścionka odpowiadał przyszłej właścicielce, a gusta, jak wiemy, są różne.

Kobiecie także sprezentować można voucher na dzień albo weekend w spa. Małżonkowie świętujący swoją rocznicę mogą udać się tam razem i również razem wypocząć. W zależności od wybranych pakietów na miejscu będzie czekać wiele zabiegów o działaniu relaksującym, terapeutycznym czy odżywczym. Taki odpoczynek pozwoli przypomnieć sobie noc poślubną i wniesie nową energię, zdecydowanie warto więc wziąć go pod rozwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *