Nazwy rocznic

80 rocznica ślubu – rocznica dębowa

80. rocznica ślubu nie zdarza się często, nic więc dziwnego, że święto par z tak długim stażem zawsze jest ogromnym wydarzeniem. Za rzadkość zjawiska odpowiedzialne są nie tylko coraz częściej zdarzające się rozwody, ale i szybsze zgony mężczyzn. Mimo to co jakiś czas docierają do nas medialne sygnały o obchodzonej gdzieś na świecie lub w Polsce dębowej rocznicy ślubu.

1. Rocznica dębowa – świętowanie

2. Symbolika rocznicy dębowej

3. Co kupić na prezent na 80. rocznicę ślubu?

Mimo że wszystkie rocznice ślubu powinny być tak samo ważne, osiemdziesięciolecie, ze względu na rzadkość występowania, ma niewątpliwie status szczególny.

Rocznica dębowa – świętowanie

80. rocznica ślubu to rocznica dębowa. Na dalsze nie ma już zwyczajowych nazw, być może dlatego, że nikt nie przypuszczał, że ten rekord można pobić. Nie oznacza to jednak, że nie ma na świecie par z dłuższym stażem. 

W Księdze Rekordów Guinessa uwzględnione zostało nieżyjące już małżeństwo ze Stanów Zjednoczonych. Herbert i Zelmyra Fisher pobrali się w 1924 roku, a ich związek przetrwał niemal 87 lat, aż do śmierci Herberta. Według zeszłorocznych doniesień najstarsza żyjąca para, która rok temu świętowała 85. rocznicę ślubu, również mieszka w USA, tym razem w Austin w stanie Teksas. To John i Charlotte Henderson, którzy sakramentalne „tak” wypowiedzieli 22 grudnia 1934 roku. Jakiś czas temu w Polsce głośno było o zamieszkującym Aleksandrów Łódzki małżeństwie, świętującym 82. rocznicę małżeństwa. Państwo Ignacy i Stefania Stasiakowie pobrali się w 1931 roku.

Mimo powyższych przykładów tak zwane dębowe gody zdarzają się niesłychanie rzadko i z reguły są medialnym wydarzeniem. W kontekście tej rocznicy trudno nawet omawiać specyfikę małżeństwa na tym etapie. Ludzie ci spędzili ze sobą praktycznie całe życie. Są mocno związani, przetrwali wiele życiowych trudności i radości.

Symbolika rocznicy dębowej

Zwyczajowe określenia następujących po sobie rocznic ślubu mają za zadanie w symboliczny sposób oddać zacieśnianie się więzi małżeńskich. Taka była idea ich twórczyni – Emily Post. Pierwsza rocznica określana jest mianem papierowej, co obrazuje jeszcze niedojrzałość związku i metaforyczną czystą kartę zapisywaną z każdym kolejnym rokiem. Następne rocznice przywołują coraz bardziej szlachetne i trwałe materiały.

Dlaczego dąb? Drzewo to powszechnie uchodzi za roślinę długowieczną, a jednocześnie symbol wytrzymałości. Ludy starożytne wskazywały na niego jako na magazyn mądrości. Te wszystkie określenia w doskonały sposób odnieść można do tak długiego stażu małżeńskiego.

Co kupić na prezent na 80. rocznicę ślubu?

Przy okazji osiemdziesiątej rocznicy ślubu małżonkowie raczej nie robią sobie prezentów sami, a jedynie są obdarowywani przez swoich najbliższych. Ze względu na wiek raczej nie wyprawia się hucznych zabaw, choć uroczystość jest z reguły bardzo podniosła. Dobrym upominkiem dla seniorów są prezenty spersonalizowane: zegar kominkowy lub ścienny z grawerunkiem, album z skórzanej lub drewnianej oprawie ze zdjęciami z różnych lat lub zastawa stołowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *