Nazwy rocznic

65 rocznica ślubu – żelazna

Nie istnieje jedna, zawsze sprawdzająca się recepta na to, aby małżeństwo było trwałe. Mimo to żelazne gody, czyli 65. rocznica ślubu, zdarzają się stosunkowo często. Dotyczą par, które przysięgę małżeńską składały w połowie lat 50., a więc pokolenia urodzonego w ostatnich latach II wojny światowej. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat główni zainteresowani mieli styczność ze wzlotami i upadkami, szczęśliwymi i nieco gorszymi chwilami, zwykle jednak podkreślają, że za ich sukcesem stoi wzajemne wsparcie i szacunek. 

  1. Żelazne gody – uwarunkowania społeczne
  2. Żelazne gody – symbolika
  3. Co kupić na prezent na 65. rocznicę ślubu?

Socjologowie nie mają wątpliwości, że w przyszłości analogiczny rezultat żelaznych godów i każdej późniejszej rocznicy będzie coraz trudniej osiągnąć. Wskazuje na to bieżąca statystyka rozwodów w Polsce.

Żelazne gody – uwarunkowania społeczne

Dość wysoka, w kontekście całej Europy, liczba małżonków świętujących żelazne i każde kolejne gody, wynika ze szczególnych uwarunkowań społecznych. Przede wszystkim w latach 50. przedstawiciele obu płci małżeństwa zawierali stosunkowo młodo. Współcześnie wskaźnik ten jest coraz wyższy i zbliżony do poziomu europejskiego, w przypadku przedstawicieli starszego pokolenia tendencja nadal jest jednak dobrze widoczna.

Po drugie, Polska charakteryzuje się dość niskim odsetkiem rozwodów u przedstawicieli starszych pokoleń. Współcześnie młodzi małżonkowie rozwodzą się częściej, lecz niegdyś nie zdarzało się to z aż taką częstotliwością. Socjologowie przyczyn tego zjawiska upatrują z jednej strony w silnym wpływie katolicyzmu i kościoła na życie Polaków, z drugiej zaś – w istniejącej presji społecznej i dążeniu do zachowania rodziny w klasycznym kształcie. Na ile to przywiązanie do tradycji, a na ile czynniki ekonomiczne? Dyskusje trwają.

Żelazne gody – symbolika

Swoją nazwę 65. rocznica ślubu zaczerpnęła od żelaza – metalu, który w znaczeniu symbolicznym wskazuje na siłę, moc, trwałość, męstwo. Jego wykorzystanie wpisuje się w tendencję do nazywania kolejnych rocznic określeniami odnoszącymi się do coraz bardziej wytrzymałych struktur.

Rocznica żelazna to święto osób, które spędziły ze sobą większość swojego życia, wiedzą o sobie bardzo wiele, a ich więź bardzo trudno jest naruszyć. Żelazo nie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, co można odnieść jako piękną analogię do związku pomiędzy dwojgiem ludzi.

Co kupić na prezent na 65. rocznicę ślubu?

Jedno z zaleceń głosi, żeby na kolejne rocznice ślubu ofiarować prezent, który wiązać się będzie z nazwą tej właśnie rocznicy. W przypadku żelaznych godów mogłoby to być trudne. W takich okolicznościach warto jednak postawić na pewniki. 

Wspólny wyjazd do sanatorium, sprzęt kuchenny ułatwiający codzienność starszym osobom albo po prostu dekoracyjny element wyposażenia domu – możliwości w tym zakresie są bardzo szerokie. Wybierając ten idealny prezent, pod uwagę zawsze należy wziąć upodobania oraz styl życia małżonków. Lepiej nie ofiarować wyjazdu komuś, kto nie będzie w stanie nań pojechać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *