Nazwy rocznic

60 rocznica ślubu – rocznica diamentowa

60-lecie małżeństwa to piękna i wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania, nic więc dziwnego, że najczęściej przyjmuje ona bardzo uroczystą formę. Odświętne spotkanie w gronie całej rodziny oraz przyjaciół jest właściwie standardem. Dodatkowo osoby religijne decydują się często na nabożeństwo w szczególnej oprawie, a niekiedy także i na odnowienie ślubów.

  1. Diamentowe gody – skąd się wzięła nazwa?
  2. Diamentowa rocznica – symbolika
  3. Co kupić na prezent na 60. rocznicę ślubu?

60. rocznica ślubu jest jednocześnie jubileuszem małżeństwa, czyli „okrągłą” rocznicą, kolejnym wspólnym dziesięcioleciem.

Diamentowe gody – skąd się wzięła nazwa?

Pomysł nadania zwyczajowych nazw kolejnym rocznicom ślubu był konceptem Emily Post – amerykańskiej autorki podręczników o etykiecie towarzyskiej oraz ślubnej. Zamysł przyjął się i dzisiaj określenia te znane są właściwie w każdym zakątku świata, choć trzeba podkreślić, że nie jest to pierwotna wersja.

Emily Post jest autorką tylko ośmiu nazw: pierwszą rocznicę nazwała papierową, dziesiątą – cynową, piętnastą – kryształową, dwudziestą – porcelanową, dwudziestą piątą – srebrną, pięćdziesiątą – złotą, a siedemdziesiątą piątą – brylantową. Jak widać, diamentowej rocznicy w tym wykazie nie ma. Jak się tam znalazła? Pozostałe nazwy wymyślili członkowie Związku Jubilerów Amerykańskich.

Diamentowa rocznica – symbolika

Diament jest najczystszą, krystaliczną formą węgla. Symbolizuje mądrość, ale także trwałość. Wyróżnia go twardość oraz blask, dlatego też wiele osób uważa diament za króla wszystkich kamieni szlachetnych. Sama nazwa tego klejnotu pochodzi zresztą od łacińskiego wyrazu „diamentum”, czyli niezwyciężony, niepokonany, niezniszczalny. Bardzo łatwo przenieść tę analogię na małżeństwo.

Diamenty właściwie od zawsze wskazywały na ponadczasowość, siłę, która potrafi przerwać wszystko oraz stałość uczuć. Oznaczały również sukces. Taka kombinacja skojarzeń sprawiła, że są jednymi z częściej wybieranych na pierścionki zaręczynowe kamieni.

Co kupić na prezent na 60. rocznicę ślubu?

W przypadku 60. rocznicy ślubu wybór idealnego prezentu nie jest wcale przedsięwzięciem łatwym. Tak szczególna okazja wymaga wyjątkowej oprawy. Na szczęście jest w czym wybierać. Decyzję można podjąć zarówno na stoisku jubilerskim, jak i w sklepie ze sprzętem AGD. Wybór należy tylko do obdarowującego.

Jeśli decydujemy się na zakup biżuterii, warto wybrać upominki dla męża i żony utrzymane w bardzo podobnej stylistyce. Mogą to być dwa zegarki, ale także zegarek i bransoleta wykonane z podobnego kruszcu. Możemy zdecydować się także na kolczyki dla kobiety i spinki do mankietów dla mężczyzny. Powtarzający się wspólny motyw nada całości spójność.

Prezentem z zupełnie innego świata, ale także godnym polecenia jest sprzęt AGD. Robot kuchenny, który uprości codzienne życie, albo elegancka zastawa stołowa z pewnością ucieszą niejednego. Być może naszym seniorom odpowiadać będzie wspólny wyjazd do sanatorium? Możliwości jest naprawdę sporo, trzeba tylko dopasować je do względów indywidualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *