Nazwy rocznic

75 rocznica ślubu – brylantowa

Brylantowa rocznica ślubu, nazywana także brylantowymi godami, to rzadkość. Oznacza ona, że małżonkowie, którzy ją świętują, spędzili wspólnie 75 lat. Nie zdarza się to często, ale przypadki takie są odnotowywane zarówno na świecie, jak i w Polsce. Długiemu stażowi małżeńskiemu zdecydowanie nie sprzyja rosnąca statystyka rozwodów oraz wczesna śmiertelność mężczyzn. 

  1. Brylantowe gody – nazwa i świętowanie
  2. Brylantowa rocznica ślubu – statystycznie
  3. Co kupić na prezent na 75. rocznicę ślubu?

Jeśli mamy w Polsce do czynienia z 75. rocznicą ślubu, staje się ona z reguły stosunkowo ważnym wydarzeniem medialnym. Wspomina się o niej w prasie ogólnopolskiej oraz telewizji.

Brylantowe gody – nazwa i świętowanie

Na tradycję uroczystego świętowania rocznic ślubu napotkać można już na kartach Starego Testamentu, a konkretnie Księgi Kapłańskiej, gdzie odnotowane są nawet szczegółowe przepisy z tym związane. Zwyczajowe nazwy rocznic, którymi dzisiaj się posługujemy, są jednak znacznie młodsze. Powstały w latach 20. XX wieku, kiedy to Emily Post, autorka publikacji poświęconych dobrym manierom, etykiecie i ślubnemu savoir-vivre’owi, stworzyła ich listę. Wyróżniła jednak zaledwie osiem rocznic. 

Pełna lista, na której pojawiły się również interesujące nas brylantowe gody, ukształtowała się dopiero w 1937 roku dzięki działaniom Związku Jubilerów Amerykańskich. Zestawienie to stopniowo zaadaptowane zostało na całym świecie.

Brylantowa rocznica ślubu – statystycznie

Dane statystyczne pokazują, że Polska – na tle innych narodów – wypada bardzo korzystnie, jeśli chodzi o długość pożycia małżeńskiego. Mimo że w przypadku osób wstępujących w związki małżeńskie w ostatnich latach rozwody nie należą do rzadkości, starsze małżeństwa utrzymują swój status. 

Czy można to wytłumaczyć miłością? Socjologowie nie są jednak aż tak romantyczni. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrują przede wszystkim w przywiązaniu do zasad kościoła katolickiego, dużej presji społecznej na kontynuowanie małżeństwa i wpajanemu przekonaniu, by podtrzymywać rodzinę dla dobra dzieci. Duża w tym także rola stosunkowo niskiego statusu materialnego, który uniemożliwia jednemu z małżonków rozpoczęcie życia z jednym dochodem na odpowiednim poziomie.

Istnieje jeszcze jedna przyczyna, dla której Polacy są w stanie dotrwać do kilkudziesięciu lat wspólnego pożycia. To stosunkowo niski wiek zawierania małżeństw. Mieszkańcy krajów skandynawskich czy Europy Zachodniej pobierają się dopiero w okolicach czterdziestki. W Polsce nadal jest to niemal dekadę wcześniej.

Co kupić na prezent na 75. rocznicę ślubu?

75. rocznica ślubu to z reguły okazja do wspólnego świętowania małżonków. Rzadko robią oni prezenty sobie nawzajem. Częściej obdarowywani są przez rodzinę. 

Co prawda nazwa „brylantowe gody” sugeruje w pewien sposób idealny prezent, nie oznacza jednak, że klejnoty są koniecznością. Efektownym prezentem może być szklana lub kryształowa waza, serwis kawowy czy pamiątkowy zegar albo patera. Niezależnie od okazji trafionymi prezentami są kosze upominkowe oraz kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *