11 rocznica ślubu – rocznica stalowa
Emocje związane ze świętowaniem 10. rocznicy ślubu nadal są jeszcze bardzo żywe, gdy przychodzi czas na jedenastolecie, czyli tak zwane stalowe gody. Tym razem okazja nie jest może tak dobitna jak poprzednio, ale także warto uhonorować ją w sposób należyty, tym bardziej, że z czasem tym wiąże się ciekawa symbolika oraz wiele możliwych do wykorzystania pomysłów.
- Jedenasty rok małżeństwa
- Dlaczego stalowa rocznica? Symbolika
- Jak spędzić 11. rocznicę ślubu?
- Co kupić na prezent na 11. rocznicę ślubu?
Niektórzy twierdzą, że jedenaście lat po ślubie związek umacnia się i nabiera niepowtarzalnych, eleganckich rysów. Jest w tym sporo racji, jednak każda relacja wymaga ogromnej pracy.
Jedenasty rok małżeństwa
Małżeństwa, które mają możliwość zapisania na swoim koncie jedenastej rocznicy od momentu składania przysięgi, naprawdę mogą szczycić się tak długim pożyciem, szczególnie w dobie rosnącej liczby rozwodów.
Najczęściej pary takie dochowały się już potomstwa i ustabilizowały swoją sytuację życiową, a ich niebagatelny związek cechuje się trwałością i nieugiętością. Stąd zresztą skojarzenia ze stalą. To osiągnięcie ważne i – choć nie jest „okrągłe” jak rocznica świętowana rok wcześniej – wymaga właściwej oprawy, godnej niejednego jubileuszu. Właśnie dlatego, kiedy wielki dzień zbliża się całkiem konkretnymi już krokami, warto zastanowić się, jak chcemy go spędzić, aby nie przeminął bez echa i zapamiętania, jak codzienność.
Dlaczego stalowa rocznica? Symbolika
Stal, która użyczyła swojej nazwy jedenastej rocznicy ślubu, jest stopem metali, łączącym w sobie żelazo z węglem. Można powiedzieć, że to duet taki sam jak związek dwojga małżonków. W przypadku jedenastoletniego stażu śmiało stwierdzić można już, że to połączenie na tyle trwałe, że o dwóch indywidualnościach mówić można jako o jednej osobie. Często zresztą tak jest.
Najistotniejsze właściwości charakterystyczne dla stali to jej wysoka wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie, twardość, ale i sprężystość, wysoka temperatura topnienia, przewodnictwo ciepła i prądu oraz podatność na obróbkę plastyczną. Każde z tych określeń można potraktować metaforycznie i odnieść do małżeństwa. Wysoka wytrzymałość oznacza wspólne podążanie przez życie, w którym nie brak przecież zmagań z codziennością, problemów i małych zwycięstw. Twardość to odporność na ciosy, a sprężystość i podatność na obróbkę plastyczną – umiejętność dopasowywania się do zmieniających okoliczności. Takie cechy zasługują na docenienie.
Jak spędzić 11. rocznicę ślubu?
Dzień rocznicy należy do męża i żony i to oni powinni zdecydować, w jaki sposób chcą go spędzić. Jeśli oboje są raczej domatorami, mogą zostać u siebie, jednak sami. Warto zrobić wyjątek i odesłać dzieci do przyjaciół lub dziadków, przygotowując się do wspólnego wieczoru. Dobrym pomysłem jest romantyczna kolacja czy ulubiony film, wspólna kąpiel przy winie, wspomnienia.
Nie da się ukryć, że czasami jedenaście lat razem to moment, w którym doskwiera już rutyna. Warto się z niej wyrwać, choćby na jeden dzień. Ciekawym pomysłem na spędzenie rocznicy, tym razem w gronie przyjaciół, jest wspólne wyjście do klubu i tańce do białego rana. Ci, którzy preferują więcej aktywności, mogą wybrać się na wycieczkę. Wybór kierunku zależy od preferencji głównych zainteresowanych. Zawsze sprawdzają się polskie góry, Mazury oraz morze. Jeśli samochód wymienimy w tym przypadku na pociąg, dodatkowo przypomnimy sobie młodość i studenckie czasy.
Nie ma także nic złego w spędzeniu jedenastej rocznicy w gronie rodzinnym, szczególnie jeśli te wartości dla obojga są priorytetowe. Warto tylko pomyśleć o niecodziennej oprawie wydarzenia. Jeśli lubimy dzielić się swoim szczęściem z najbliższymi, warto pomyśleć o wynajęciu atrakcyjnego i urokliwego miejsca, do którego będzie można zaprosić przyjaciół i bliskie osoby z rodziny. Wystarczy ulubiona muzyka, catering i kilka zaproszeń, aby przypomnieć sobie moment wesela w nieco skromniejszej formie.
Co kupić na prezent na 11. rocznicę ślubu?
Jaki upominek wybrać, aby jedenasta rocznica była godna zapamiętania? Dodatkiem do szczerych życzeń może być biżuteria, dobre wino, upominek do aranżacji wnętrz czy zabawny gadżet. W tym zakresie jedynym ograniczeniem jest gust obdarowywanego.
Kolorystycznym symbolem jedenastej rocznicy ślubu jest turkus – zarówno jako kolor, jak i jako kamień szlachetny. Warto zainwestować zatem w biżuterię, która go wykorzystuje. W przypadku pań może to być bransoletka, wisior, kolczyki, a w odniesieniu do panów – spinki do mankietów, krawat czy elegancka poszetka. Uroczystą atmosferę z całą pewnością podkreśli również butelka dobrego alkoholu, zestaw pięknie prezentujących się kieliszków czy dekoracyjna karafka. Jeśli znany jest nam wnętrzarski gust obojga, można pokusić się także o upominek dekoracyjny do pokoju czy kuchni.
Dużą popularnością cieszą się także prezenty sentymentalne, przywołujące pięknego wspomnienia z pierwszej w tym przypadku dekady małżeństwa. Oczywiście, im bliżej ofiarodawca jest związany z osobą obdarowywaną, tym bardziej będzie w stanie dopasować się do jej gustu w tym zakresie.