Nazwy rocznic

15 rocznica ślubu – rocznica kryształowa

Czy po piętnastu latach można jeszcze czymkolwiek zaskoczyć siebie nawzajem? Odpowiadamy: można, a nawet trzeba, szczególnie jeśli przygotowujemy się do świętowania piętnastu lat od momentu, gdy padło sakramentalne „tak”. Piętnastolecie nazywane jest mianem rocznicy kryształowej i, podobnie jak w przypadku innych zwyczajowych nazw, jest to określenie bardzo symboliczne.

  1. Kryształowa rocznica – symbolika
  2. Przyjęcie z okazji 15. rocznicy ślubu
  3. Prezent dla żony na 15. rocznicę ślubu
  4. Prezent dla męża na 15. rocznicę ślubu
  5. Co kupić na prezent na 15. rocznicę ślubu znajomym?

Kryształ obecny w nazwie tej rocznicy może mieć bardzo szeroką symbolikę. Podstawowym skojarzeniem, jakie się z nim wiąże jest twardość, co oznacza, że 15. rocznica ślubu powinna być celebrowana nie tylko jako podsumowanie ostatnich lat, ale także jako zapowiedź kolejnych wspólnych dekad. To jednak nie jedyne skojarzenia, jakie powinniśmy mieć, myśląc o kryształowej rocznicy.

Kryształowa rocznica – symbolika

Kryształy wykorzystywane są przede wszystkim do tworzenia  przedmiotów pięknych i ozdobnych, takich jak wazony, karafki czy wazy. Za ich sprawą łatwo uzyskać efekt szlachetności i wzniosłości. Kryształ jest twardy, wytrzymały i czysty. Czy po piętnastu latach małżeństwo zasłużyło sobie na takie miano? Przynajmniej w teorii powinno. 

Związek przetestowany przez lata życiowych wzlotów i upadków jest twardy, ponieważ odporny na wszelkiego rodzaju zawirowania. Z drugiej strony po takim czasie powinniśmy mieć do czynienia z niemalże doskonałym dotarciem się, co wskazywałoby, że pomiędzy małżonkami nie ma już pęknięć ani rys. Jest tylko krystaliczna czystość i jasność.

Przyjęcie z okazji 15. rocznicy ślubu

Dla wielu małżeństw 15. rocznica ślubu jest czymś wyjątkowym, nic więc dziwnego, że w kalendarzu rodzinnych uroczystości traktują ją jako ważną, a nawet przełomową. Wcześniej hucznie świętowane jest zwykle tylko dziesięciolecie. Kryształowa rocznica, mimo że nie jest okrągłą liczbą, jest na tyle istotna, że wiele osób decyduje się na urządzenie przyjęcia z tej okazji.

Małżeństwa z piętnastoletnim stażem są zwykle osobami o ustabilizowanej sytuacji życiowej i rodzinnej. Jeśli mają dzieci, są one na tyle samodzielne, aby pomóc w organizacji imprezy. Najczęściej przyjęcie z okazji piętnastej rocznicy odbywa się w restauracji lub hotelu, a parze towarzyszy rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy, najbliżsi znajomi.

Prezent dla żony na 15. rocznicę ślubu

Szukając prezentu dla kobiety na 15. rocznicę ślubu zawsze sięgać możemy po klasyki: biżuterię, perfumy, piękną bieliznę. Warto jednak pokusić się o nutę oryginalności. Ciekawym pomysłem na odświeżenie domu i relacji między małżonkami jest remont sypialni. Architekt zadba o spełnienie marzeń obojga, a nowe wnętrze wprowadzi powiew świeżości.

Ciekawym pomysłem jest bon na naukę tańca dla dwojga, zaproszenie do eleganckiej restauracji, wyjazd do spa. Kupiona dla ukochanej biżuteria może wykorzystywać motyw kryształu, ale zdaniem jubilerów godne polecenia są także rubiny. Rubin i czerwień to zresztą dodatkowe symbole piętnastolecia małżeństwa.

Prezent dla męża na 15. rocznicę ślubu

Szukając interesującego i niesztampowego prezentu dla męża z okazji 15. rocznicy ślubu, wybierzmy voucher. Na co? To zależy od jego hobby. Może to być przejazd sportowym samochodem po torze, skok na bungee albo warsztaty kulinarne… Jeśli wybierzemy opcję dla dwojga, dodatkowo będziemy mogli spędzić bonusowy czas w parze. Takie chwile są potrzebne, przede wszystkim w wieloletnich związkach, zagrożonych rutyną. Ciekawym pomysłem są także loty śmigłowcem lub paralotnią nad miastem. Taka zabawa jest bezpieczna, ponieważ odbywa się pod okiem wprawionego instruktora, a mimo to podnosi adrenalinę, dzięki czemu świętowanie rocznicy na pewno utkwi w głowie na lata.

Jeśli interesuje nas bardziej tradycyjny pomysł na podarunek, skorzystajmy ze skojarzenia z kryształem i wybierzmy personalizowaną karafkę na alkohol oraz komplet szklanek, na przykład z inicjałami obojga małżonków. Może to być także gadżet ulubionej drużyny piłkarskiej albo winyl najbardziej lubianego zespołu. Możliwości są tutaj bardzo szerokie.

Co kupić na prezent na 15. rocznicę ślubu znajomym?

Jaki prezent wybrać, jeżeli jesteśmy zaproszeni na przyjęcie do znajomych? Wybór upominku w dużej mierze zależy od stopnia zażyłości ze świętującymi. Jeśli jesteśmy bardzo blisko, możemy wybrać prezent bardziej wartościowy i wspólny, na przykład weekend w spa, kurs tańca, voucher do teatru. Ciekawym upominkiem, dla niektórych bardzo wzruszającym, jest kupon na rodzinną sesję zdjęciową, dzięki któremu ofiarujemy pamiątkę na całe lata. Wszystko zależy od preferencji obdarowywanego oraz od tego, jakie więzi nas z nim łączą.

W przypadku mniejszej zażyłości wybierzmy coś ze szkła, na przykład zestaw kieliszków lub szklanek do whisky. Do tego dorzucić można słodki dodatek w postaci ekskluzywnych pralin, dobrej jakości kawy czy wyjątkowego alkoholu: whisky lub wina, a na ręce pani domu – bukietu kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *