Nazwy rocznic

20 rocznica ślubu – rocznica porcelanowa

Dwudziesta rocznica ślubu – dwie dekady razem zdecydowanie robią spore wrażenie. Nic więc dziwnego, że zwyczajową nazwę także otrzymały z gatunku tych nieprzeciętnych. Porcelanowe gody, bo o nich właśnie mowa, pociągają ze sobą całe mnóstwo różnego rodzaju skojarzeń, spośród których kruchość wcale nie jest tym najważniejszym.

  1. Rocznica porcelanowa – symbolika
  2. Jak uczcić 20. rocznicę ślubu?
  3. Co kupić na 20. rocznicę ślubu znajomym?
  4. Jaki prezent na 20. rocznicę ślubu dać ukochanej osobie?

Para, która może poszczycić się dwudziestoma wspólnie spędzonymi latami, z całą pewnością ma co wspominać. Taki staż z reguły związany jest ze zdobytą już stabilizacją osobistą i finansową, posiadaniem zwykle kilkunastoletnich dzieci i względnie wytyczonym kierunkiem na przyszłość. Nie oznacza to jednak, że wszystkie marzenia zostały już zrealizowane. Planów na przyszłość dalej jest sporo.

Rocznica porcelanowa – symbolika

Pierwsze zwyczajowe nazwy dla konkretnych rocznic ślubu stworzyła w latach 20. XX wieku Emily Post – pisarka, ekspertka z dziedziny savoir-vire’u i etykiety. Zdecydowała się jednak wyróżnić tylko osiem najważniejszych, jej zdaniem rocznic. Pozostałe nazwy kilkanaście lat później stworzone zostały przez amerykańskich jubilerów. W tej pierwszej wersji 20-lecie małżeństwa jednak się znalazło i to Post dopasowała do niego przymiotnik „porcelanowy”.

Dzisiaj porcelana kojarzy nam się przede wszystkim z delikatnością i kruchością, jednak trzeba także podkreślić, że tworzywo to jest niezwykle cenne i drogie. Mowa, rzecz jasna, o prawdziwej porcelanie. Ten oryginał to rodzaj białej i bardzo delikatnej ceramiki, powstałej w Chinach. Porcelana największą popularnością cieszyła się wśród wyższych warstw społecznych, szczególnie na królewskich dworach. Nie każdego było na nią stać, co tylko podkreślało jej wyjątkowość.

Analogia porcelany bardzo dobrze odnosi się do małżeństwa. Z jednej strony nie jest ono dane raz na zawsze i nawet po dwudziestu latach ryzyko rozpadu istnieje. Trzeba jednak podkreślić, że staż taki jest osiągnięciem, które wypada cenić, bo nie każdy na nie zapracuje.

Jak uczcić 20. rocznicę ślubu?

Sposobów na świętowanie 20. rocznicy ślubu jest tyle, ile jest par małżeńskich, a może i jeszcze więcej. Na pewno jest to jubileusz, a te – zwłaszcza w rodzimej tradycji – świętowane są zwykle hucznie. Absolutnie jednak nie ma takiego wymogu i jeśli małżeństwo preferuje aktywności bardziej kameralne lub turystyczno-wyjazdowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by zachować się w taki właśnie sposób.

Para, która przeżyła wspólnie dwie dekady, doskonale zna swoje charaktery, oczekiwania, preferencje i zainteresowania. Właśnie dlatego żadne szczególne podpowiedzi nie są tu potrzebne. Mąż i żona najlepiej wiedzą, co dla nich dobre, z łatwością wymyślą więc sposób, w jaki upamiętnić tę szczególną rocznicę. Zachęcamy jedynie do tego, aby nie zaniedbać świętowania, bo jest się z czego cieszyć.

Co kupić na 20. rocznicę ślubu znajomym?

Jeśli jesteśmy zaproszeni jako goście na przyjęcie z okazji dwudziestolecia małżeństwa, powinniśmy przygotować odpowiedni prezent. W takich okolicznościach warto kupić jeden wspólny upominek, który będzie stanowić radość zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Trzeba oczywiście baczyć na własne możliwości finansowe, dozwolona jest jednak praktyka – szczególnie gdy jesteśmy znajomymi na przykład z pracy –  aby złożyć się na upominek w kilka osób.

Podstawowa kwestia, która przesądza o wyborze prezentu, to zainteresowania pary. Być może mąż i żona mają wspólne hobby? A może łączy ich jakiś inny aspekt? Miłośnikom sportu kupić można wymarzony sprzęt, jeśli tylko wiemy, jaki to jest. W ostatnim czasie modne stały się smartwatche – inteligentne zegarki, które – prócz pokazywania godziny – pokazują spalone kalorie, mierzą tętno, liczą kroki, a dodatkowo umożliwiają zarządzanie połączeniami telefonicznymi.

Godną polecenia i dość ekonomiczną opcją są na przykład dwa bilety na koncert lubianego przez jubilatów artysty czy przedstawienie teatralne. Jeśli znamy dobrze świętujących, możemy też pokusić się o kupno czegoś pasującego do wystroju domu.

Jaki prezent na 20. rocznicę ślubu dać ukochanej osobie?

Po dwudziestu latach wspólnego życia właściwie ani mąż, ani żona nie powinni mieć problemu z wyborem odpowiedniego prezentu dla drugiej połówki. W wielu związkach zdarza się, że z okazji rocznicy – porcelanowej i każdej innej – mąż robi prezent żonie, żona zaś mężowi, jednak coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem jest wspólny prezent, z którego korzystają obie osoby. Zwykle są to wyjazdy, krajowe lub zagraniczne, oraz talony na usługi. Tym bardziej warto polecić to rozwiązanie przy okazji 20. Rocznicy ślubu. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie podróż poślubną.

Jeśli decydujemy się jednak na osobne upominki, kupić można biżuterię, gadżet do samochodu, galanterię skórzaną lub – chcąc nawiązać do nazwy samej rocznicy – porcelanowe kubki czy zastawę stołową. Ciekawym wyborem są także eleganckie kieliszki do wina lub szklanki do whisky.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *