45 rocznica ślubu – rocznica szafirowa
Szafirowe gody są rocznicą, którą prawdopodobnie z roku na rok obchodzić będzie coraz mniej małżeństw. Dlaczego? Nieubłagane są statystyki. Już dziś nawet 30 procent małżeństw kończy się rozwodem, statystyczny wiek zamążpójścia u obu płci jest coraz wyższy, a i śmiertelność nie zawsze pozwala na to, by do 45-lecia dotrwali obaj małżonkowie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują ponadto, że w Polsce rozwód jest orzekany przeciętnie po 14 latach trwania małżeństwa, a liczba rozstań orzekanych na Sali sądowej z biegiem lat wcale nie będzie malała. Tym bardziej więc dotrwanie do szafirowych godów zasługuje na wyróżnienie.
- Szafirowe gody – tradycja
- Jaki prezent na 45. rocznicę ślubu wybrać dla małżonka?
- Co kupić rodzicom na 45. rocznicę ślubu?
Powyżej przytoczone statystyki nie dotyczą wyłącznie Polski, ale i całej Europie. Taka tendencja sprawia, że za kilka lat obchodzone 45-lecie może być bardzo wyjątkową okazją.
Szafirowe gody – tradycja
45-lecie, szafirowe gody, szafirowa rocznica – wszystkie te określenia odnoszą się do jednej rocznicy. Jak wiadomo, koncepcja nadawania rocznicom zwyczajowych nazw, odwołujących się do szlachetnych kamieni oraz innych materiałów, wymyślona została w 1922 roku przez Emily Post, autorkę podręczników o dobrych manierach. Ona sama nadała nazwy ośmiu najważniejszym jej zdaniem obchodom. Dopasowała zatem do konkretnych rocznic określenia: papierowe, drewniane, cynowe, kryształowe, porcelanowe, srebrne, złote oraz brylantowe gody. Piętnaście lat później Związek Jubilerów Amerykańskich zaczął kontynuować to jej dzieło i opublikował 28 nazw rocznic małżeńskich. Tym samym 45. rocznica ślubu mianowana została szafirową rocznicą ślubu lub szafirowymi godami.
We wszystkich opublikowanych przez Amerykanów nazwach rocznic ślubu można zauważyć pewną tendencję. Im dłuższy jest staż, tym bardziej trwały i szlachetniejszy materiał, do którego zwyczajowa nazwa się odnosi. Pierwsza rocznica określona jako papierowa sugeruje niską trwałość, delikatność i ryzyko „rozdarcia” więzów małżeńskich. Szafir, który dał swoją nazwę 45. rocznicy, jest minerałem spotykanym w skałach magmowych. Jego trwałość pozwoliła uplasować go mniej więcej w połowie listy, gdyż całe zestawienie Związku Jubilerów Amerykańskich kończy się na rocznicy 80.
Szafir jest drugim, zaraz po diamencie, najtwardszym minerałem na ziemi. Jego nazwa oznacza po prostu „niebieski kamień” i, choć w naturze spotyka się również inne odcienie szafirów, najbardziej znane są właśnie te w kolorze nieba. Z szafirami wiąże się także rozbudowana symbolika. Już w czasach starożytnych przypisywano im magiczną moc. Persowie twierdzili, że szafirowe kamienie dają swojemu właścicielowi nieśmiertelność i wieczną młodość. Egipcjanie i Rzymianie uważali, że to kamienie sprawiedliwości i prawdy. W średniowieczu z kolei wierzono, że szafiry oddalają złe duchy i uroki.
Jakie skojarzenia związane z szafirami sprawiły, że uznano je za idealne określenie 45. rocznicy małżeństwa? Przede wszystkim są uznawane za przejaw przyjaźni i małżeńskiego szczęścia. Co ciekawe, jest to skojarzenie ponadkulturowe: obecne i w buddyzmie, i w obyczajowości europejskiej. Ten synonim miłości, czystości i prawdy często zdobi pierścionki zaręczynowe.
Jaki prezent na 45. rocznicę ślubu wybrać dla małżonka?
Kluczem do idealnie trafionego prezentu dla mężczyzny jest zastanowienie się, w jaki sposób spełnić jego oczekiwania: o czym marzy, na co od dawna nie miał czasu, co go ostatnio zainteresowało. Możliwy jest także inny punkt widzenia. Po 45. latach małżeństwa do związku może wkraść się nuda, dlatego warto tym prezentem przełamać rutynę i zaproponować współmałżonkowi randkę. Co to będzie? Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy pójść na kręgle lub na wspólny masaż.
Podobnie jest z prezentem dla żony. Voucher na wspólny wyjazd, wycieczkę czy kolację na pewno sprawią jej wiele radości. Wyjściem awaryjnym jest karta podarunkowa na zakupy czy usługę kosmetyczną.
A co z tak często wybieraną na rocznicę ślubu biżuterią? Pierścionek z szafirami czy szafirowe kolczyki to najbardziej oczywiste rozwiązanie, ale niekoniecznie jedyne. Choć istnieje pogląd, aby kupowane na szafirowe gody prezenty wiązały się z nazwą rocznicy, nie trzeba wcale traktować tego dosłownie. Szafir jest dość drogi, więc w wariancie bardziej przystępnym możemy wybrać pierścionek, wisiorek czy kolczyki w szafirowym kolorze.
Co kupić rodzicom na 45. rocznicę ślubu?
45. rocznica ślubu to etap życia, w którym dzieci są już dorosłe i z pewnością chciałyby swoim rodzicom sprawić upominek. Jest to przy okazji sposób, aby odwdzięczyć się matce i ojcu za wychowanie za pomocą ciekawego i oryginalnego prezentu na rocznicę ślubu.
Znakomitym pomysłem na prezent z okazji 45. rocznicy ślubu rodziców jest wyjazd: albo zagraniczny, albo po prostu dwuosobowy romantyczny weekend nad morzem. Można także skupić się na atrakcji w postaci rejsu statkiem wycieczkowym, który często jest bardzo lubiany przez seniorów.