Nazwy rocznic

7 rocznica ślubu – rocznica wełniana

Nie każdemu wełniane swetry kojarzą się z przyjemnością i komfortem, ale jednak wełna zastosowana jako element nazwy jednej z rocznic, ma na pozytywne i miłe konotacje wskazywać. Materiał ten daje wiele ciepła, nawet w bardzo mroźne dni, a do tego jest wytrzymały. Chcąc pozostać wiernym tradycji wręczania prezentów nawiązujących do nazw rocznic, powinniśmy skupić się na rękodziele. Nie trzeba jednak traktować wełny tak dosłownie…

  1. Siódmy rok małżeństwa
  2. Symbolika wełnianej rocznicy
  3. Rocznica miedziana i inne symbole
  4. Pomysły na świętowanie 7. rocznicy ślubu
  5. Jaki prezent kupić na 7. rocznicę ślubu?

Świętując siódmą rocznicę ślubu, postawmy – w myśl jej zwyczajowej nazwy – na komfort obojga.

Siódmy rok małżeństwa

Zdaniem wielu, siódmy rok małżeństwa to ten najbardziej kryzysowy. Dlaczego? W pewien sposób wynika to ze statystyk. Okazuje się, że dane z ostatnich kilkunastu lat pokazują, że ponad połowa małżeństw, które się rozwodzą, decyzję o rozstaniu podejmuje przed siódmym rokiem wspólnego życia. 

Na tym właśnie gruncie ukształtowała się właśnie teoria o piekielnym siódmym roku. Pewne przesłanki pokazują także, że przetrwanie tego kryzysowego momentu sprawia, że poziom satysfakcji par wzrasta, podobnie jak zadowolenie ze związku. Jednym ze sposobów ochrony przed zagrożeniem jest troska o codzienne rytuały. Nie potrzeba wiele: wspólna kolacja, rozmowa, wieczór na tarasie.

Symbolika wełnianej rocznicy

Okazuje się zatem, że symbolika wełnianej rocznicy ściśle nawiązuje do postulatu troski o wzajemne rytuały, domowe ciepło, zrozumienie pomiędzy małżonkami. Wełna jest wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu daje ciepło i komfort. To ładne porównanie do małżeństwa z kilkuletnim już stażem.

Nie można zapomnieć jednak o tym, że wełna pali się charakterystycznym płomieniem. To duży i jasny płomień o przykrym zapachu. Zapłon następuje powoli, jeśli jednak już do niego dojdzie trudno ten proces zatrzymać… Także i w tym przypadku skojarzenia z małżeństwem są całkiem wyraźne.

Rocznica miedziana i inne symbole

W niektórych źródłach można spotkać się z informacją, że siódma rocznica ślubu określana bywa także mianem rocznicy miedzianej. Z metalem tym wiąże się również bardzo bogata symbolika. 

Miedź przewodzi elektryczność, a więc nie bez powodu wykorzystuje się ją do tworzenia różdżek w astromagii. Niektórzy wierzą, że metal ten ma zdolności harmonizujące, a jako związany z Wenus – przyciąga miłość. Jego działanie wzmacnia powiązanie ze szmaragdem lub malachitem. Przekładając symbolikę miedzi na małżeństwo, można dopatrzyć się związków przede wszystkim w zakresie budowania pozytywnych emocji i trwałości relacji.

Na tym jednak symbolika rocznicy wełnianej się nie kończy. Jak do każdej innej, także i do niej przypisany jest kolor oraz kamień. W tym przypadku jest to onyks, a do wyróżnionych kolorów zalicza się biel oraz żółty.

Pomysły na świętowanie 7. rocznicy ślubu

Ile małżeństw, tyle pomysłów na świętowanie 7. rocznicy ślubu. W tym miejscu warto zasugerować kilka z nich.

Wełna w naturalny sposób kojarzy się z zimą i kontrastującym z nią ciepłem domowego kominka. Idąc tym tropem, warto pokusić się o wspólny wyjazd, na przykład w góry. Drewniany domek i atmosfera ogniska z pewnością podkreślą romantyzm chwili. Osoby aktywne zdecydować się mogą na wspólną narciarską eskapadę do któregoś z modnych zimowych kurortów.

Jeśli nie mamy sposobności świętować w chłodniejsze pory roku, albo zaplanujmy wyjazd w dogodniejszym terminie, albo zastanówmy się nad wyjazdem tematycznym. Które miejsca pasują do interesującej nas wełny? Chociażby Skandynawia czy Kanada.

Wcale nie musimy jednak inwestować w kosztowne wycieczki, aby doskonale spędzać czas. Domek z kominkiem wynająć można właściwie w każdym regionie Polski, a jego doskonałym substytutem może być także wspólny wieczór przy świecach w ogrodzie lub na własnym tarasie. Na komfort można też postawić w eleganckim spa lub pobliskim salonie urody w czasie masażu dla par.

Jaki prezent kupić na 7. rocznicę ślubu?

Małżonkowie zwykle sami orientują się, jaka kategoria prezentów jest dla drugiej osoby najciekawsza. Nie każdego cieszy przecież biżuteria czy perspektywa dalekiego wyjazdu. Materialny upominek stanowi zawsze bardzo ciekawą pamiątkę danego okresu w życiu. Jak wybrać go, aby wskazywał na rocznicę wełnianą? Doskonałym pomysłem na prezent dla mężczyzny są eleganckie krawaty jedwabne, wełniane lub z grenadyny.

Bardzo wyjątkowym prezentem, wymagającym sporego zaangażowania i wysiłku, jest samodzielnie zrobiony na drutach sweter, szal czy koc. Nie każdy ma jednak zdolności manualne na właściwym poziomie, a do tego samodzielna praca wymaga konspiracji przed domownikami. Można więc kupić gotowy prezent. Warto postarać się, aby był on oryginalny. W ostatnich kilku latach ogromną popularnością cieszą się tak zwane brzydkie swetry w świątecznym klimacie, spopularyzowane przez książkę i film o przygodach Bridget Jones. Wybierając parę bożonarodzeniowych wdzianek, zapewnimy sobie miły i rodzinny akcent już na najbliższe święta.

Wybierając się z wizytą do małżonków obchodzących 7. rocznicę ślubu, także możemy postawić na miły, tekstylny akcent. Szal, koc, zabawne skarpety, sweter czy ocieplacz na kubek cieszą większość obdarowywanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *