Nazwy rocznic

Jak nazywają się rocznice ślubu?

jak nazywają się rocznice ślubu? I co właściwie oznaczają poszczególne nazwy? Sprawdź, jaka rocznica czeka Cię tego roku! Skąd w ogóle wzięły się nazwy? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy!

  1. Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu?
  2. Nazwy rocznic ślubu

Rocznica ślubu to wspaniała okazja na wspólne świętowanie. W ubiegłym wieku wymyślono osiem nazw dla poszczególnych rocznic ślubu. Kilkanaście lat później listę uzupełniono i nazewnictwo to wykorzystuje się do dziś. Jak nazywają się kolejne rocznice ślubu?

Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu?

Pierwsze nazwy rocznic ślubu powstały już w 1922 roku. Nazwy dla 1., 5., 10., 15., 20., 25., 50. Oraz 75. wymyśliła amerykańska pisarka Emily Post. Następne pojawiły się piętnaście lat później za sprawą Związku Amerykańskich Jubilerów.

Nazwy rocznic ślubów mają ogromne znaczenie. Przyjęło się, by w dane święto małżonkowie przekazywali sobie prezenty wykonane z konkretnego materiału, związanego z nazwą rocznicy, którą obchodzą. Na przykład na papierową – czyli pierwszą – rocznicę można obdarować męża lub żonę miłosnym listem, a na dwunastą ubraniem wykonanym z jedwabiu.

Nazwy rocznic ślubu

Zastanawiasz się, co oznaczają konkretne nazwy rocznic? Papierowa wiąże się z delikatną, krótką relacją, którą w dalszym ciągu budują małżonkowie i która łatwo może ulec zerwaniu. To etap, kiedy miłość oraz wspomniana relacja dopiero rozkwita. Następne nazwy mocno wiążą się z kruszcami różnego rodzaju i budulcami. Materiały te symbolizują już większą trwałość oraz stabilność więzi. Ponadto rocznice ślubów wiążą się z przeróżnymi wartościami i priorytetami.

Oczywiste jest, że im dłuższy związek małżeński, tym relacja staje się mocniejsza i tym samym mocniejszy materiał pojawia się w nazewnictwie rocznic.

Poniżej przedstawiamy nazewnictwo poszczególnych rocznic ślubu:

1. papierowa

2. bawełniana

3. skórzana

4. kwiatowa/owocowa

5. drewniana

6. cukrowa/żelazna

7. wełniana/miedziana

8. spiżowa/brązowa/blaszana

9. gliniana/generalska

10. cynowa/aluminiowa

11. stalowa

12. płócienna/lniana/jedwabna

13. koronkowa

14. kości słoniowej

15. kryształowa/szklana

20. porcelanowa

25. srebrna

30. perłowa

40. rubinowa

45. szafirowa

50. złota

55. szmaragdowa/platynowa

60. diamentowa

65. żelazna

70. kamienna

75. brylantowa

80. dębowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *