Nazwy rocznic

50 rocznica ślubu – rocznica złota, czyli złote gody

Złote gody, czyli pięćdziesięciolecie małżeństwa, obchodzone jest przez tych, którzy najdłużej trwają w związku. Taka rocznica stanowi ogromny powód do dumy, co zostało też uwzględnione w polskim prawodawstwie. Z obchodami złotych godów wiążą się pewne symboliczne zaszczyty. Zdecydowanie trzeba przyznać, że 50. rocznica ślubu to jeden z najbardziej wzruszających momentów dla całej rodziny. Bardzo często dzieci wyprawiają swoim rodzicom, mogącym poszczycić się półwiecznym stażem, dużą uroczystość, na którą zapraszana jest cała rodzina. Jakie pomysły na 50 rocznicę ślubu będą najlepsze?  

  1. Złote gody – tradycja
  2. Złote gody – jak są obchodzone?
  3. Co wybrać na prezent na 50. rocznicę ślubu?

Niektórzy uznają, że sam fakt wyprawienia uroczystego obiadu jest już prezentem dla jubilatów. Inni dodatkowo wręczają im prezenty. Czasami zaproszeni goście gromadzą pieniądze, aby przekazać seniorom jeden większy i cenniejszy upominek. Każde z tych rozwiązań jest dobre.

Złote gody – tradycja

Historia złotych godów jest stosunkowo krótka. W 1922 roku Emily Post, znana amerykańska specjalistka od etykiety, uznała, że rocznice ślubu są na tyle ważnym wydarzeniem w życiu małżonków, że powinny nosić oryginalne, charakterystyczne dla siebie nazwy. Określenia te z kolei powinny świadczyć o scementowaniu związku, który z każdym kolejnym rokiem staje się mocniejszy i trwalszy. Z tego właśnie powodu znacząca większość nazw rocznic ślubu pochodzi o szlachetnych kamieni lub rzadko spotykanych minerałów. 

50. rocznica ślubu to pół wieku razem, które powinno być hucznie świętowane. Zazwyczaj małżonkowie z okazji złotej rocznicy decydują się na odnowienie przysięgi małżeńskiej i wyprawienie uroczystego przyjęcia dla najbliższych. Złote gody to mniej huczne, ale nadal bardzo eleganckie przypomnienie własnego wesela. Różnica polega na tym, że jubilaci znajdują się już w podeszłym wieku, stąd mniej zabawowy, a bardziej podniosły charakter. Nadal jednak koniecznością jest właściwa oprawa, czyli odświętne stroje małżonków, udekorowany samochód oraz sala, zespół muzyczny i – dodatkowo – prezenty.

Złote gody – jak są obchodzone?

Wyżej pojawiła się wzmianka o symbolicznym docenieniu jubilatów. Tradycją sformalizowaną w polskim prawie jest przyznawany małżonkom medal. Wydaje go Prezydent Rzeczypospolitej, a uroczystego wręczenia dokonuje albo Burmistrz, albo Prezydent miasta właściwego dla zamieszkania małżonków, albo też kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. 

Medalowi towarzyszy wysyłany z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej list gratulacyjny. Najczęściej jubilaci są albo zapraszani do urzędu miejskiego na wręczenie wyróżnienia, albo odwiedzani w domu. Wskazaniem do tej drugiej sytuacji jest najczęściej stan zdrowia.

Co wybrać na prezent na 50. rocznicę ślubu?

Kiedy Emily Post przypisywała materiał lub minerał do każdej z rocznic, jej intencją było, aby ewentualne prezenty nawiązywały do tego symbolu. Co zatem kupić na 50. rocznicę ślubu? Złota biżuteria, złoty zegarek czy element dekoracyjny do domu ze złota lub pozłacany będzie znakomitym wyborem. Niematerialnym upominkiem mogą być wczasy w sanatorium, bilety na wizytę w operze lub innego rodzaju wyjazd, który seniorzy sobie wymarzyli i z którego są w stanie skorzystać. Jeśli tylko seniorzy czują się na siłach, możemy spełnić ich marzenie o podróży do miejsca za granicą, fundując bilety lotnicze oraz nocleg. Część biur podróży organizuje wyprawy dla emerytów, co zwiększy bezpieczeństwo jubilatów i pozwoli im poznać nowe towarzystwo. Prezent na 50 rocznicę ślubu powinien być wyjątkowy, tak jak liczba lat wspólnie spędzonych w małżeństwie. 

W przypadku gdy jubilaci raczej nie podróżują i rzadko wychodzą z domu, można sprezentować im coś, co zapewni wygodę na co dzień. Ciekawą koncepcją są masaże z wizytą domową. Można także wybrać zestaw obiadowy czy elegancką dekorację do domu.

Prezenty dla jubilatów nawiązujące do nazwy rocznicy wcale nie muszą być biżuterią. Istnieje cała gama pomysłów, dzięki którym urozmaicić można przebieg przyjęcia i wręczyć upominki już w trakcie spotkania rodzinnego. O czym mowa? To chociażby uroczyste przekazanie zdjęcia jako drzewa genealogicznego czy ciekawie zaaranżowanego zdjęcia z młodości pary w złotej ramie. Bez problemu zamówimy także złoty, spersonalizowany odpowiednim grawerunkiem lub tabliczką puchar na 50. rocznicę ślubu. Ciekawy upominek stanowić będą na przykład praliny w złotych papierkach albo tort dekorowany jadalnym złotem, którego spróbować będą mogli wszyscy goście.

Prezent z okazji 50. rocznicy ślubu nie musi też być wcale typową pamiątką. Ciekawą bazą do późniejszych wspomnień są oryginalne życzenia na złotą rocznicę ślubu zamieszczone na oryginalnej kartce lub dyplomie. Modna jest chociażby forma papirusu albo grawer w drewnie.

Złote gody świętują ci, którzy przetrwali w małżeństwie pół wieku. Wykorzystany w nazwie kruszec nie jest przypadkowy: wskazuje na wysoką wartość, jaką osiągnął związek. Zazwyczaj z tej okazji wyprawia się spektakularne przyjęcie, choć przeważnie – ze względu na wiek współmałżonków – jest ono mniej huczne niż wcześniejsze jubileusze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *