Prezenty na rocznicę ślubu

Najlepszy prezent na rocznicę ślubu. Dobierz upominek do okazji

W odniesieniu do jubileuszowych rocznic ślubu bardzo często używa się określeń zwyczajowych, symbolicznych, takich jak: złote gody, diamentowe gody czy rocznica kamienna. Nazwy te maja przywoływać specyficzne właściwości i trwałość niektórych materiałów. Praktykę taką spopularyzowała w latach 20. XX wieku Emily Post, amerykańska ekspertka w zakresie etykiety i savoir-vivre’u. Na przestrzeni lat powstał kolejny obyczaj, polegający na tym, by wręczać świętującym małżonkom prezent na rocznicę ślubu dopasowany do nazwy rocznicy i okoliczności. Jak go wybrać? Podpowiadamy.

  1. Prezent na rocznicę ślubu – pierwsze pięć lat i co dalej?
  2. Prezent na 10. rocznicę ślubu. Co wybrać w latach późniejszych?
  3. Prezent na 25. rocznicę ślubu
  4. Prezent na 30. rocznicę ślubu
  5. Prezent na 40. rocznicę ślubu
  6. Jak wybrać prezent dla rodziców na jubileusz? Prezent na 50. rocznicę ślubu

Zasadniczo przyjmuje się, że im dłuższy staż małżeński, tym bardziej szlachetne określenie rocznicy, co symbolizować ma pogłębiającą się więź między mężem a żoną. Każda rocznica ślubu to okazja, aby obdarować bliskie osoby upominkiem. Prezent na rocznicę ślubu wręczać mogą sobie nawzajem małżonkowie, często jednak są także obdarowywani przez osoby najbliższe. Może to być po prostu elegancka lub zabawna kartka na rocznicę ślubu, ale warto postarać się, by prezent nawiązywał do zwyczajowej nazwy rocznicy bądź jubileuszu.

Mr and Mrs signage

Prezent na rocznicę ślubu – pierwsze pięć lat i co dalej?

Pierwsza rocznica ślubu określana jest mianem papierowej i, sugerując się tą nazwą, można by uznać, że idealnym prezentem będzie ciekawa, elegancka lub zabawna w zależności od relacji łączących wręczającego z małżonkami, kartka na rocznicę ślubu. Taki upominek ma sens, szczególnie gdy towarzyszą mu kwiaty. Bardzo ciekawym pomysłem jest także album ze zdjęciami lub kolaż fotografii, który można powiesić na ścianie.

Zgodnie z założeniami Emily Post kolorem pierwszej rocznicy jest żółty, a kamieniem złoto. Małżonkowie mogą zatem obdarować siebie nawzajem złotą biżuterią czy zegarkiem. Rangę wydarzenia podkreśli okolicznościowy grawer.

Druga rocznica ślubu to rocznica bawełniana. Jej kolorem jest czerwień, a kamieniem granat. Pozostając w temacie materiału, można zatem sięgnąć po domowe tekstylia: pościel, bieliznę, ręczniki… Aby nie popaść w sztampę, warto wybierać upominki okolicznościowe: z zabawnym napisem lub motywem, nawiązującym do wspólnego hobby lub epizodu z życia pary. T-shirty zaprojektowane specjalnie na tę okazję również będą dobrym wyborem. W przypadku rocznic zawsze sprawdza się biżuteria. Z okazji dwóch wspólnych lat wybierajmy tę z rubinem lub czerwonym szafirem.

Trzecia rocznica ślubu nosi miano skórzanej. Tutaj potencjalny upominek nasuwa się od razu: znakomita torebka, portfel, kolekcja pasków do spodni, zegarek czy neseser. Kolorem trzeciej rocznicy jest jadeitowy, swoją nazwę czerpiący od zielonkawego, półprzezroczystego kryształu, zaś kamieniem – perła. Szukając kolczyków, bransoletek czy zegarków warto zatem pójść również tym tropem.

Czwarta rocznica ślubu to – w zależności od źródła – rocznica kwiatowa lub owocowa. Jaki prezent kojarzy się z tymi określeniami? Oczywistym nawiązaniem jest wyrazisty bukiet lub wino z półki premium, ale można pójść również kilka kroków dalej i zafundować mężowi i żonie wspólną romantyczną wyprawę do włoskiej czy francuskiej winiarni.

Piąta rocznica określana jest jako rocznica drewniana. Zdaniem Emily Post, to właśnie ona najbardziej odpowiada materiałowi wytrzymałemu, trwałemu, odpornemu na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale jednocześnie wymagającemu właściwej pielęgnacji. To także symboliczne odwołanie się do wartości drewnianych przedmiotów, które z każdym kolejnym rokiem stają się cenniejsze. Taka inspiracja wskazuje na wzajemne „inwestowanie” partnerów w siebie nawzajem. Jaki prezent wybrać na tę okazję? W zależności od budżetu może to być komplet ramek, ryty w drewnie obraz, rzeźba albo weekend w drewnianym domku w górach.

Prezent na 10. rocznicę ślubu. Co wybrać w latach późniejszych?

Dziesiąta rocznica ślubu jest pierwszym jubileuszem we wspólnym życiu małżonków. Nazywana jest najczęściej rocznicą cynową, choć spotkać się można również z określeniem: aluminiowa.

Większość par, które mają za sobą dekadę wspólnego życia, może pochwalić się już sporym dorobkiem. Często to wspólny dom lub mieszkanie, dzieci, życiowe sukcesy oraz bagaż doświadczeń. To prawdopodobnie także całkiem pokaźna kolekcja sporów i zgód. Małżonkowie znają swoje mocne i słabe strony, wady i zalety, możliwości, dlatego w wielu przypadkach tworzą bardzo zgrany zespół.

Jaki prezent na 10. rocznicę ślubu wybrać? Zgodnie z tradycją powinno to być coś cynowego. To pokłosie tradycji, która nakazywała wręczać mężowi i żonie łyżki wykonane właśnie z tego metalu jako symbol i jednocześnie wróżbę dostatku. Dzisiaj z łatwością kupimy w sklepach cynowe dzbanki, zastawę stołową, płaskorzeźby i różnego rodzaju figurki. To nie tylko bibeloty. Wśród tych przedmiotów znaleźć można przedmioty naprawdę cenne, często o historycznej wartości.

Co jeśli nie cyna? Dziesiątą rocznicę ślubu symbolizuje kolor niebieski, spośród kamieni zaś – diament. I choć diamentowe gody odbywać się będą dopiero za pół wieku, z pewnością biżuteria wykorzystująca ten kamień zostanie ciepło przyjęta.

Prezent na 25. rocznicę ślubu

25-lecie małżeństwa to inaczej srebrna rocznica ślubu lub srebrne gody. Zdecydowanie moment ten zalicza się do wyjątkowych okazji, nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach zyskuje szczególną oprawę. Wiele małżeństw organizuje wówczas wystawne przyjęcia, gromadzące bliższą, a czasem też nieco dalszą rodzinę.

Jaki prezent na 25. rocznicę ślubu wybrać? Nazwa wskazuje na to, że naturalnym wyborem powinna być srebrna biżuteria. W sklepach jubilerskich dostępna jest ona w bardzo szerokiej ofercie, dlatego też z wyborem odpowiedniej nie powinno być najmniejszego problemu. Zdecydować się można na bransoletkę, naszyjnik, kolczyki, cały zestaw lub zegarki na srebrnej bransolecie dla niej i dla niego. 

Nie każdy jednak dość chłodne srebro lubi. Co w takiej sytuacji? Gdy poszukiwany jest prezent na rocznicę ślubu dla rodziców, sięgnąć można po srebra stołowe lub naczynia z odpowiednim motywem kolorystycznym, nawiązującym do tego metalu. Można także odejść od zasady, sugerującej nawiązanie prezentem do nazwy godów. 25-lecie małżeństwa to doskonała okazja, aby wręczyć mamie i tacie ekspres do kawy czy wycieczkę w ciekawe miejsce lub do spa. Sami małżonkowie często decydują się na upominki związane z ich hobby, a w przypadku dalszej rodziny zawsze sprawdza się kosz upominkowy, bukiet kwiatów – na przykład dwudziestu pięciu – oraz okolicznościowa kartka na rocznicę ślubu podkreślająca rangę wydarzenia.

Prezent na 30. rocznicę ślubu

30. rocznica ślubu to kolejny ważny etap wspólnego życia i jednocześnie bardzo piękny staż. Świętowanie w tym przypadku, podobnie jak przy 25-leciu, często odbywa się w gronie najbliższej i dalszej rodziny oraz przyjaciół. Wiele osób odnawia wtedy przysięgę, a religijne małżeństwa decydują się również na szczególne nabożeństwo z tej okazji. Oprócz przyjęcia jubileuszowego, w zwyczaju są również prezenty.

Tradycyjnym upominkiem – zgodnie z nazwą – mogłaby być biżuteria wykorzystująca perły, choć wiele osób ma wątpliwości z nimi związane. Wynikają one ze staropolskiego utożsamienia pereł z łzami i przesądu, głoszącego, że ofiarowanie takich kosztowności wróży negatywne sytuacje, spowodowane zresztą przez wręczającego upominek. Kobieta, która założy taki prezent, wyleje wiele łez i zmagać się będzie ze zmartwieniami i przykrościami, za którymi stać będzie mąż. W związku z tym pereł unika się w stroju ślubnym, a pierścionki zaręczynowe z perłą uznawane są za pechowe. Przy innych okazjach perły prezentować jednak można, a biżuteria je wykorzystująca jest znakomita i na co dzień, i na wyjątkowe okazje. Co jednak, jeśli – mimo wszystko – chcemy tego wariantu uniknąć? Jaki prezent na 30. rocznicę ślubu wybrać?

Kolorystycznym symbolem 30. rocznicy ślubu jest zieleń, można więc sięgać po biżuterię z zielonym szafirem czy szmaragdem symbolizującym miłość, wierność i odrodzenie. Można dorzucić coś perłowego w postaci dodatków dekoracyjnych z masy perłowej. Co kupić na prezent na rocznicę ślubu dla rodziców w przypadku perłowych godów? Wspólny wyjazd, pobyt w spa czy wymarzony sprzęt ułatwiający domowe życie zawsze jest dobrym pomysłem. Dalsza rodzina i znajomi zdecydować się mogą na życzenia – zabawne lub poważne – w formie graweru na tabliczce czy dyplomu gratulacyjnego.

Prezent na 40. rocznicę ślubu

Po upływie kolejnego dziesięciolecia małżonkowie świętują rubinowe gody, symbolizowane przez rubin oraz kolor czerwony. To wiele wspólnych doświadczeń: i tych szczęśliwych, i trudniejszych. 480 wspólnie spędzonych miesięcy pozwala nawiązać więź, zasługującą na świętowanie w szlachetnej oprawie.

Jeśli chodzi o prezenty na 40. rocznicę ślubu dość oczywistym skojarzeniem jest biżuteria z rubinem lub bukiet róż w takiej właśnie barwie. Mężczyźnie ofiarować można eleganckie spinki do garnituru, elementy galanterii skórzanej w czerwonym wybarwieniu lub odzież z górnej półki.

Poza biżuterią oraz innymi dodatkami sprawdzają się także prezenty wymieniane już wcześniej: wyjazdy, wspólne spędzanie czasu, ekspres do kawy lub wyręczający małżonków w obowiązkach robot kuchenny.

Jak wybrać prezent dla rodziców na jubileusz? Prezent na 50. rocznicę ślubu

Złote gody świętują ci, którzy przetrwali w małżeństwie pół wieku. Wykorzystany w nazwie kruszec nie jest przypadkowy: wskazuje na wysoką wartość, jaką osiągnął związek. Zazwyczaj z tej okazji wyprawia się spektakularne przyjęcie, choć przeważnie – ze względu na wiek współmałżonków – jest ono mniej huczne niż wcześniejsze jubileusze.

Co wybrać na prezent na 50. rocznicę ślubu? Złota biżuteria, złoty zegarek czy akcent dekoracyjno-użytkowy do domu w tym kolorze będzie znakomitym wyborem. Można postawić także na wczasy w sanatorium, wizytę w operze lub praktyczny prezent wymarzony przez seniorów.

Tradycyjnie małżonkowie, którzy przeżyli wspólnie 50 lat otrzymują medal i list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej przekazywany za pośrednictwem Urzędu Stanu Cywilnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *