Nazwy rocznic

30 rocznica ślubu – rocznica perłowa

30. rocznica ślubu jest kolejnym jubileuszem małżeństwa, a jednocześnie bardzo ważnym etapem wspólnego życia. To naprawdę imponujący staż. Częstą praktyką w naszym kraju jest, aby w tym przypadku zorganizować większą uroczystość w gronie najbliższej, a nawet i dalszej rodziny oraz przyjaciół. Niektóre małżeństwa decydują się dodatkowo odnowić przysięgę. Oprócz przyjęcia jubileuszowego w zwyczaju są również prezenty.

1. Perłowa rocznica ślubu – tradycja

2. Jaka biżuteria na perłowe gody?

3. Prezent na 30. rocznicę ślubu

Para z trzydziestoletnim stażem wspólnego życia z pewnością ma wiele wspomnień. Jej dzieci często są już dorosłe, mąż i żona mogą więc w pełni skupić się na sobie.

Perłowa rocznica ślubu – tradycja

Niemal każda rocznica ślubu świętowana w Polsce ma swoją zwyczajową nazwę. Przykładowo: pierwsza nazywana jest papierową, a piąta – drewnianą. Powyżej piętnastolecia nazwy nadaje się jedynie co piątej rocznicy. Z każdym kolejnym rokiem określenie uzyskuje coraz bardziej wartościowy materiał.

Tradycja nadawania takich właśnie nazw ukształtowała się w 1922 roku w Stanach Zjednoczonych. Emily Post, specjalistka od etykiety, osiem najważniejszych rocznic zatytułowała według ustalonego klucza i tym sposobem postanowiła, że trzydziestolecie otrzyma miano rocznicy perłowej. Skąd ten pomysł?

Prawdopodobnie skojarzenie Post wynikało z faktu, że perły to materiał wyjątkowo odporny na zagniecenia i inne uszkodzenia mechaniczne, choć wcale nie wykazuje dużej twardości. Takie zachowanie metaforycznie przełożyć można na siłę uczucia, które przez tyle lat wiąże ze sobą kobietę oraz mężczyznę.  

Jaka biżuteria na perłowe gody?

Emily Post, ustalając konkretne nazwy rocznic, dążyła również do tego, aby z okazji każdej z nich jubilaci otrzymywali prezent dopasowany tematycznie do symbolicznego materiału. 30. rocznica ślubu aż prosi zatem, aby upominek stanowiły perły. Niekoniecznie trzeba jednak podchodzić do tematu aż tak rygorystycznie. Możemy po prostu uznać, że wręczany przedmiot lub pamiątka powinien być równie wspaniały, co jeden z najcenniejszych surowców w jubilerstwie.

Jeśli zaś chodzi o samą biżuterię wykorzystującą perły, u wielu osób pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości z nimi związane. Dzieje się tak dlatego, że w obiegowej opinii nadal funkcjonuje przesąd utożsamiający perły z łzami. Nie poleca się ich pannom młodym, aby w przyszłości nie musiały płakać przez małżonka. Pereł unika się w strojach ślubnych, a pierścionki zaręczynowe z nimi w roli głównej uznawane są za pechowe. Czy można zatem prezentować perły na 30. rocznicę ślubu? Nie ma przesądu, który by tego zabraniał, a biżuteria z ich udziałem wygląda znakomicie i na co dzień, i od święta. Możliwe są jednak jeszcze inne opcje.

Trzydziesta rocznica ślubu ma również swój kolorystyczny symbol. Jest to zieleń, która może stanowić pewną sugestię podczas wizyty u jubilera. Ozdoby z zielonym szafirem czy szmaragdem symbolizującym miłość, wierność i odrodzenie, na perłowe gody będą idealnym prezentem. 

Prezent na 30. rocznicę ślubu

Nie tylko biżuteria nadaje się jako prezent na perłową rocznicę. Bardzo ciekawie prezentują się dodatki dekoracyjne do domu z użyciem masy perłowej. Można jednak od tych skojarzeń odejść całkowicie i podążyć w odmiennym kierunku.

W przypadku żony świetnym prezentem jest masaż czekoladowy, obiad w ulubionej restauracji czy perfumy. Mężczyźni także kochają być obdarowywani: dobry alkohol, cygaro, dobra jakościowo koszula – to prezenty „jak znalazł”. Można także zrezygnować z materialnych upominków i postawić na wspólnie spędzony czas. Tu warto wykazać się oryginalnością. Wspólna wyprawa rowerowa, spływ kajakowy, piknik… – możliwości jest wiele, wystarczy dopasować je do zainteresowań współmałżonka oraz pory roku.

Niektórzy sugerują, aby z okazji 30. rocznicy ślubu otworzyć wspomnienia pierwszego roku małżeństwa. Być może tuż po ślubie miała miejsce podróż w ciekawym miejscu, do którego można teraz pojechać ponownie, aby powspominać dobre dni. Tego rodzaju wyjazd może być nie tylko prezentem, który małżonkowie robią sobie sami, ale również upominkiem, który wręczają im dzieci.

Co zrobić, gdy chcemy kupić prezent dla znajomych, obchodzących 30. rocznicę ślubu? Najbezpieczniejszym wyborem również jest voucher na rozrywkę: kino, teatr, a może kręgle? Dobra zabawa z okazji rocznicy ślubu będzie stanowić swoiste przedłużenie świętowania. A co z upominkami praktycznymi? Im mniej zażyła znajomość, tym mniej zobowiązującymi powinien być ich charakter. Robot kuchenny czy bogata zastawa stołowa to raczej propozycja dla rodziców czy rodzeństwa niż znajomych.

Do koperty z kuponem można dołożyć życzenia. Ta zabawne, napisane z przymrużeniem oka będą doskonałe, jeśli jubilaci są naszymi dobrymi znajomymi lub rodziną. W bardziej poważnej  wersji zdecydujmy się jednak na dyplom gratulacyjny, może w oryginalnej formie. W ostatnim czasie bardzo modne są takie właśnie listy gratulacyjne w formie rozwijanego papirusu albo życzenia pod postacią graweru na tabliczce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *